Czy warto złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Nie zawsze się to opłaca. ZUS tłumaczy

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stepien / Agencja Wyborcza.pl


Seniorzy, którzy mają prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, mogą złożyć wniosek o ich ponowne przeliczenie. W teorii można dzięki temu uzyskać wyższe świadczenie. Co, jeżeli po przeliczeniu kwota będzie niższa? Co zrobić, aby ZUS przeliczył emeryturę?
Każdy, kto pobiera emeryturę, może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie, ale warunkiem jest spełnienie kilku wymogów. Jakich? Trzeba mieć prawo do emerytury, a więc mieć co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. To jednak nie koniec.


REKLAMA


Zobacz wideo Anna Seniuk nie chce być babcią w kapciach. Nieobecność wynagradza wnukom w kreatywny sposób


Komu przysługuje prawo do ponownego przeliczenia emerytury? Sprawdź, kto może skorzystać
ZUS wyraźnie zaznacza, iż z tego prawa można skorzystać, jeśli:


przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponowało się wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia;
dopiero teraz można udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę albo już po przyznaniu świadczenia;
po uzyskaniu prawa do emerytury senior przez cały czas pracował i opłacał składki na ubezpieczenie społeczne.


W przypadku tych przyznawanych na nowych zasadach emeryt może ponownie przeliczyć świadczenie, gdy uzyska nowe dowody mające wpływ na wysokość kapitału początkowego. ZUS doliczy ci wyłącznie nieuwzględnione dotychczas w wymiarze świadczenia okresy składkowe. Kobiety, które przed 1999 rokiem wychowywały dziecko, mogą mieć doliczone maksymalnie 6 lat sprawowania opieki nad dzieckiem. Okres ten zostanie wliczony do kapitału początkowego na poziomie wskaźnika 1,3 proc. podstawy wymiaru emerytury.


Ponowne przeliczenie emerytury. Można tylko zyskać - zdjęcie ilustracyjne Pawel Kacperek/Istock.com


W przypadku emerytur przyznawanych na nowych zasadach, a więc u osób urodzonych po 1948 roku, można złożyć wniosek o ponowne przeliczenie kapitału początkowego (po uzyskaniu nowych dowodów dotyczących okresów składkowych i nieskładkowych) lub o przeliczenie emerytury (jeśli senior pracował lub podlegał ubezpieczeniu już po przyznaniu świadczenia). W tym przypadku nowe składki zapisane na koncie zostaną podzielone przez średnie dalsze trwanie życia obowiązujące w dniu złożenia wniosku.


Co zrobić, aby ZUS przeliczył emeryturę? Tak złożysz wniosek
Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Należy wypełnić wniosek ERPO (w sprawie przeliczenia emerytury) lub EKP (w sprawie ponownego ustalenia kapitału początkowego), w którym należy podać numer PESEL, dane, zaznaczyć, czego dotyczy sprawa, a także przygotować wszystkie dokumenty wymagane do przeliczenia. To m.in. zaświadczenia pracodawców, brakujące świadectwa pracy, informacje o zarobkach czy odpis aktu urodzenia dziecka. Wniosek możesz złożyć osobiście, przesłać pocztą lub wysłać za pośrednictwem Platformy Usług Elektornicznych ZUS.


W przypadku osób, które otrzymały emeryturę przed 2009 rokiem, do przeliczenia tzw. okresów zerowych nie będą potrzebne dodatkowe informacje o zarobkach. Świadczenie zostanie wtedy przeliczone ponownie z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego. Jednak takie informacje mogą znacząco wpłynąć na wysokość emerytury. jeżeli po przeliczeniu kwota świadczenia okaże się niższa niż dotychczas, ZUS przez cały czas będzie wypłacał je w niezmienionej kwocie. Emerytura nie zmieni się więc na niekorzyść seniora.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału