Jak zdobyć dotacje na rozwój kompetencji

Dorota ZawiślińskaDorota Zawiślińska
opublikowano: 2024-03-26 20:00

Granty pomogą przedsiębiorcom dostosować się do zmian zachodzących na rynku pracy związanych m.in. z cyfryzacją i starzeniem się pracowników.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przyjmuje wnioski o dofinansowanie w konkursie „Akademia HR – oferta dla przedsiębiorców”. Granty pomogą poszerzyć kwalifikacje właścicieli firm i pracowników odpowiedzialnych w firmach za politykę personalną. Budżet naboru wynosi ponad 108 mln zł. Dotacje pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Każdy przedsiębiorca ma szansę na dofinansowanie w wysokości 80 proc. wartości projektu dotyczącego zarządzania kadrami. Nabór jest bardzo długi. Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 listopada 2026 r.

– Finansowanie rozwoju kompetencji pracowników to inwestycja w przyszłość każdej firmy. Akademia HR oferuje przedsiębiorcom nie tylko możliwość otrzymania refundacji kosztów szkoleń i doradztwa, lecz przede wszystkim szansę na wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wykorzystanie potencjału pracowników i poszerzanie ich kompetencji zarządczych w dziedzinie HR – mówi Katarzyna Karpińska, ekspertka w departamencie rozwoju kadr w przedsiębiorstwach w PARP.

Konkurs „Akademia HR – oferta dla przedsiębiorców” jest przeznaczony zarówno dla MŚP, jak i dużych firm znajdujących się na różnych etapach rozwoju. Kluczowe jest zaangażowanie szefów tych organizacji w rozwój kompetencji podwładnych. Aby wziąć udział w naborze, muszą spełnić określone warunki. Jednym z nich jest wypełnienie kwestionariusza dotyczącego potrzeb rozwojowych przedsiębiorstwa w dziedzinie HR. Dzięki temu eksperci ocenią wspomniane potrzeby firm i dopasują odpowiednie usługi szkoleniowe oraz doradcze.

Katarzyna Karpińska podkreśla, że konkurs PARP pomaga przedsiębiorcom dostosować się do dynamicznie zmieniających się warunków na rynku pracy. Wśród wyzwań wylicza kwestie związane z demografią, cyfryzacją, pracą zdalną, wielokulturowością i starzeniem się społeczeństwa. Jednocześnie podkreśla, że inwestycje w rozwój kompetencji kadry zarządzającej powinny być kluczowym elementem strategii biznesowej firm.

Weź udział w konferencji "Diversity & Inclusion w biznesie" >>

Granty sfinansują usługi szkoleniowe i doradcze dostępne w Bazie Usług Rozwojowych. Ich beneficjentami będą nie tylko osoby odpowiedzialne za politykę personalną firm, w tym ich właściciele, kadra HR, menadżerska, ale także pracownicy, wobec których szefowie mają plany związane z awansem na stanowiska kierownicze.

Wspomniane przedsięwzięcia szkoleniowo-doradcze zrealizują operatorzy: łódzka spółka HRP Grants, Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa, Puławskie Centrum Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Regionalnego MARR, Instytut ADN, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, mazowiecka spółka Certes, stowarzyszenie Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka i olsztyńska spółka Techpal.