REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zapis do ppk a urlop bezpłatny
Jak urlop bezpłatny wpływa na zapis do PPK?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

Urlop bezpłatny a PPK

Aby „zapisać” pracownika do PPK, pracodawca nie zawsze musi czekać na jego powrót z urlopu bezpłatnego. Jeśli pracownik spełnia definicję osoby zatrudnionej – mimo takiej nieobecności w pracy - może zostać uczestnikiem PPK. 

Autopromocja

Pracownicy przebywający na zwolnieniach lekarskich, urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich lub wychowawczych – mimo, że nie świadczą pracy - nadal są osobami zatrudnionymi w rozumieniu ustawy o PPK. Inaczej jest w przypadku osób korzystających z takiej „przerwy w „świadczeniu pracy”, jaką jest urlop bezpłatny. W przypadku pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym, to, czy ma on status osoby zatrudnionej, zależy bowiem od tego, czy w danym miesiącu otrzymał od pracodawcy określony w ustawie o PPK przychód. 

Ważne

Pracownik, korzystający przez cały miesiąc z urlopu bezpłatnego, status osoby zatrudnionej zachowuje tylko, jeśli w miesiącu, w którym przebywał na urlopie, uzyskał ze stosunku pracy przychód, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. 

Korzystanie z urlopu bezpłatnego może zatem - inaczej niż korzystanie z wymienionych wyżej urlopów związanych z opieką nad dzieckiem czy zwolnienia lekarskiego - opóźnić „zapisanie” pracownika do PPK. 

Urlop bezpłatny a zgłoszenie do PPK

Należy pamiętać, że okres urlopu bezpłatnego nie zawsze wlicza się do okresu zatrudnienia, wymaganego do zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika. Będzie on uwzględniony w wymaganym stażu pracy pracownika tylko, jeżeli w miesiącu, w którym pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym uzyskał ze stosunku pracy jakikolwiek przychód, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. 

Przypomnijmy: Pracodawca zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK, na podstawie deklaracji, złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu, albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu zatrudniającego osobą zatrudnioną. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do okresu zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał daną osobę.

Urlop bezpłatny - opóźnienie zapisu do PPK

Jeśli zatem pracownik, który czeka na „zapisanie” do PPK, w okresie tego oczekiwania, skorzysta np. z miesięcznego urlopu bezpłatnego i miesiąc ten ze względu na brak przychodu nie będzie zaliczany do wymaganego okresu zatrudnienia - rozpoczęcie oszczędzania w PPK tego pracownika opóźni się. 

Przykład

Pracownik, zatrudniony 2 stycznia 2024 r., już w marcu - ze względu na trudną sytuację rodzinną – skorzystał z urlopu bezpłatnego. Pracownik jest zainteresowany przystąpieniem do PPK. Gdyby nie urlop bezpłatny, pracodawca zapisałby go do PPK w pierwszych dziesięciu dniach kwietnia. U pracodawcy obowiązuje bowiem zasada zawierania umów o prowadzenie PPK dla nowo zatrudnionych osób w ostatnim możliwym terminie wynikającym z ustawy o PPK, czyli do 10 dnia miesiąca następującego po upływie 90 dni zatrudnienia pracownika. W związku z tym jednak, że pracownik nie otrzymał w marcu żadnego przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, 90 dni zatrudnienia minie mu nie 31 marca (jak w przypadku, gdyby nie korzystał w marcu z urlopu bezpłatnego), a dopiero 1 maja, co oznacza, że pracodawca będzie miał obowiązek „zapisać” go do PPK nie do 10 kwietnia, a do 10 czerwca br. 

„Zapis” do PPK 

Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika może się także opóźnić, jeśli umowa ta miałaby być zawarta w miesiącu, w którym pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, nie spełniając definicji osoby zatrudnionej. 

Przykład

Pracownikowi 90 dni zatrudnienia mija 1 maja. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek „zapisać” go do PPK do 10 czerwca. W czerwcu jednak pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego, i pracodawca wie, że w tym miesiącu nie otrzyma on żadnego przychodu ze stosunku pracy. Pracodawca nie będzie mógł zatem zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenia PPK w czerwcu, bo w tym miesiącu pracownik nie będzie osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK, a tylko z taką osobę pracodawca może „zapisać” do programu.

Załóżmy, że pracownik, o którym mowa w powyższym przykładzie, w lipcu powróci już do pracy. W takiej sytuacji - w związku z tym, że ma on już wymagany ustawą o PPK okres zatrudnienia - po powrocie z urlopu bezpłatnego, powinien zostać „zapisany” do programu niezwłocznie. I od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po „zapisaniu” go do PPK, czyli zawarciu w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK, pracodawca ma obowiązek obliczyć i pobrać wpłaty do PPK.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W jakim terminie należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy w 2024 r.

Zaległym urlopem wypoczynkowym jest urlop udzielany pracownikowi w terminie późniejszym niż rok kalendarzowy, w którym pracownik nabył do niego prawo. Czy możliwe jest udzielenie zaległego urlopu bez zgody pracownika?

Pracownicy samorządowi: Będą obowiązkowe konkursy na wolne stanowiska kierownicze?

Do Senatu wpłynęła petycja, w której zaproponowano obowiązek przeprowadzania konkursów na wolne stanowiska kierownicze. Zdaniem Związku Powiatów Polskich taka zmiana przepisów może doprowadzić do zablokowania możliwości obsadzenia stanowiska, jeśli konkursy pozostaną nierozstrzygnięte.

Podwyżka składki na ZUS w 2025 r. O ile [Obliczenia]. Warianty. Co z ulgami?

Składki osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną w 2025 r. o 154,42 zł do poziomu 1754,74 zł miesięcznie (bez ulg i składki zdrowotnej).

Rozwiązanie stosunku pracy. Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Jaka powinna być treść prawidłowo sporządzonego wypowiedzenia umowy o pracę? Kiedy stosunek pracy zostanie rozwiązany?

REKLAMA

Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Wynagrodzenie czy czas wolny? Kto o tym decyduje?

Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Jak należy rekompensować pracę w nadgodzinach pracownikom, urzędnikom i osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej?

Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia 2024 r.

Znana jest już kwota świadczenia urlopowego w 2024 r. dla nauczycieli - nie jest niska. Do kiedy powinno być wypłacone świadczenie i jakie są zasady jego przyznania? Szczegóły niżej.

REKLAMA

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

REKLAMA