CV stworzone dzięki AI. Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać przy życiorysie zawodowym

Pisanie CV to dla wielu z nas niemałe wyzwanie. Nierzadko wiąże się z ze stresem, ale i z chęcią zaimponowania przyszłemu pracodawcy. W związku z tym przyszli kandydaci często popełniają mnóstwo błędów podczas tworzenia swojego życiorysu zawodowego. Czego unikać, by rekruterzy zwrócili uwagę właśnie na nasze CV?

Jak czytamy na portalu Forsal.pl, specjaliści od rekrutacji wskazali trzy najczęstsze błędy, jakie popełniają osoby, które starają się o nową pracę przy tworzeniu CV. Jakie więc czynniki decydują o tym, że życiorys zawodowy zostaje odrzucony przez rekruterów? 

Zobacz wideo Wypalenie zawodowe uznane za poważne zagrożenie dla zdrowia

Pisanie CV. Jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci?

Zgodnie z doniesieniami serwisu badanie firmy Resume Genius, przeprowadzone wśród managerów zajmujących się rekrutacją, wykazało, że potencjalni kandydaci przy pisaniu CV najczęściej popełniają następujące błędy:

  • tworzą CV za pomocą sztucznej inteligencji,
  • wykazują, że często zmieniali pracę,
  • piszą CV "niechlujnie".

Według przeprowadzanej analizy ponad 53 proc. managerów zwraca uwagę na CV, które ewidentnie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Ponad 50 proc. z kolei waha się, czy współpracować z kandydatem, który wielokrotnie zmieniał pracę. Obydwa powyższe czynniki często są określane błędami krytycznymi i automatycznie dyskwalifikują potencjalnego pracownika w oczach rekruterów. Podium zamyka ogólna niedbałość o wygląd CV, czyli błędy typu nieprawidłowe formatowanie, nieuporządkowany układ, użycie nieodpowiedniej czcionki bądź niesprawdzenie literówek. Według 46 proc. badanych niedopracowanie CV pod względem wizualnym także uniemożliwia zawarcie umowy z kandydatem. Poza wymienionymi czynnikami rekruterzy wskazują również na takie kwestie, jak brak mierzalnych osiągnięć (44 proc.), nieistotne treści (42 proc.) i długie luki w zatrudnieniu (38 proc.). 

Jak powinno wyglądać CV?

Czym w takim razie powinno się charakteryzować dobre CV? Portal Bezprawnik.pl wskazuje na następujące cechy:

  • zwięzłość,
  • konkretna treść,
  • estetyka.

Pod hasłem "zwięzłość" kryje się przede wszystkim zawarcie całej treści na jednej stronie A4. Ta z kolei powinna być związana głównie z miejscem, do którego aplikujemy. Ostatni element nawiązuje do badania Resume Genius - CV powinno być dopracowane wizualnie, bo choć nie daje to gwarancji zatrudnienia, na pewno zwiększa na nie szanse. 

Czy ten artykuł pomógł Ci w stworzeniu dobrego CV?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.