Dynamiczny wzrost wynagrodzeń w Polskich firmach mimo spadku zatrudnienia

Marzec 2024 roku przyniósł informacje o znacznym wzroście średnich wynagrodzeń w polskim sektorze przedsiębiorstw, które wyniosły 8408,79 zł brutto – oznajmił Główny Urząd Statystyczny (GUS). Jest to wzrost o 12% w porównaniu z poprzednim rokiem, co eksperci wiążą z różnorodnymi czynnikami, w tym podwyżkami oraz różnego rodzaju premiami i bonusami.

 

Mimo że wynagrodzenia poszybowały w górę, zatrudnienie w tym samym sektorze nieznacznie spadło – o 0,2%, co stanowi około 14,5 tysiąca mniej miejsc pracy w porównaniu do stycznia tego roku. Dane te dotyczą przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 10 osób.

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) podkreślają, że mimo spowolnienia dynamiki wzrostu płac z 12,9% do 12%, realne wynagrodzenia wzrosły o 10 punktów procentowych, co jest rekompensatą za utratę siły nabywczej w poprzednich latach. Przewidują oni, że wysoka dynamika płacowa utrzyma się przez większość roku 2024.

Z kolei eksperci z banku ING zwracają uwagę, że wzrost płac można częściowo przypisać do podwyżki płacy minimalnej. Mimo obserwowanego spadku zatrudnienia, rynek pracy nadal pozostaje w dobrym stanie, a oczekuje się, że w miarę poprawy koniunktury gospodarczej, zapotrzebowanie na pracowników wzrośnie.

Takie sytuacje na rynku pracy w Polsce pokazują, jak skomplikowane są mechanizmy ekonomiczne wpływające na życie codzienne pracowników i pracodawców. Wzrost wynagrodzeń, mimo spadku liczby miejsc pracy, może być sygnałem zarówno o ożywieniu ekonomicznym, jak i o potrzebie dalszych analiz i regulacji polityki gospodarczej kraju.