Krakowskie "Castel Gandolfo" na cenzurowanym. Konserwator zabytków poucza kurię

W ostatnich tygodniach w mediach głośno jest na temat nowego miejsca zamieszkania abp. Jędraszewskiego z Krakowa. Duchowny, który w lipcu kończy 75 lat i prawdopodobnie przejdzie na emeryturę, ma przeprowadzić się do zabytkowej rezydencji. Sprawą zainteresował się konserwator zabytków.

Kraków to piękne miasto na południu Polski, które co roku odwiedzane jest przez wielu turystów. Spora część z nich uwielbia podziwiać różnego rodzaju budowle w mieście, które zachwycają stylem i nie tylko. Popularnym obiektem wśród wielbicieli architektury był zawsze - nazywany tak przez parafian - "krakowski Castel Gandolfo". Trzykondygnacyjny budynek z XVII wieku jest zabytkiem, a okazuje się, że na miejscu najprawdopodobniej prowadzone są remonty. 

Zobacz wideo Nowe centrum technologiczne polskich skoków. Specjalne laboratorium w Krakowie

Kraków: Przeprowadzka abp. Marka Jędraszewskiego wywołała szum w sieci

W ostatnim czasie internauci mieli okazję dowiedzieć się, że abp. Jędraszewski przestanie pełnić funkcję metropolity krakowskiego, którą sprawował od 2016 roku. Zgodnie z prawem kościelnym kończąc 75 lat, duchowny złoży papieżowi rezygnację z pełnionego urzędu. Emeryturę ma rozpocząć w luksusowych warunkach, bowiem czeka go przeprowadzka.

Abp. Jędraszewski ma zamieszkać w okazałej rezydencji przy ul. Warszawskiej w krakowskim "Castel Gandolfo", która dotychczas była plebanią. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wielu zastanawia się, po co 75-latkowi tak ogromna przestrzeń oraz - co ważne - dlaczego w zabytkowym obiekcie przeprowadza się remonty?

Remontami w "Castel Gandolfo" zainteresował się konserwator zabytków. Doszło do interwencji

Od początku 2024 roku we wspomnianym wcześniej obiekcie trwają remonty, lecz kuria stale zapewnia, że nic takiego nie ma miejsca, a prace to dopiero przygotowania do remontów. Całą sytuacją szybko zainteresował się konserwator zabytków, ponieważ, by wprowadzać jakiekolwiek zmiany w takich miejscach, należy uzyskać specjalną zgodę. Kontrolerzy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków odwiedzili więc rezydencję 3 kwietnia, by przyjrzeć się sprawie. Na tamten moment nie przeprowadzano jednak żadnych zmian. Pracownicy urzędu pouczyli jedynie administratora parafii i ekonoma kurii, by pamiętali o zgłaszaniu jakichkolwiek remontów. 

Jeśli planujesz roboty budowlane (remont, przebudowę) przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, musisz uzyskać pozwolenie od wojewódzkiego konserwatora zabytków właściwego dla miejsca położenia zabytku

- czytamy na stronie biznes.gov.pl. Czy kuria zgłosi się do WUOZ w Krakowie? Z dotychczasowych doniesień wynika, że tak, lecz na ten moment jeszcze nic nie wiadomo. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Uważasz, że duchowni powinni mieszkać w luksusowych willach?
Więcej o:
Copyright © Agora SA