REKLAMA

20 LAT POLSKI W UEPracownicy z Europy Wschodniej odebrali pracę Niemcom? Raport Instytutu Ifo

2024-04-25 06:00
publikacja
2024-04-25 06:00

Kiedy 20 lat temu UE rozszerzyła się na wschód, pojawiły się obawy, że pracownicy z Europy Wschodniej odbiorą pracę Niemcom. Nowe badanie instytutu Ifo pokazuje, że nie doprowadziło to jednak do wypchnięcia niemieckich pracowników z rynku pracy.

Pracownicy z Europy Wschodniej odebrali pracę Niemcom? Raport Instytutu Ifo
Pracownicy z Europy Wschodniej odebrali pracę Niemcom? Raport Instytutu Ifo
fot. canadastoc / / Shutterstock

20 lat po rozszerzeniu UE na wschód 820 000 osób z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Malty i Cypru, które dołączyły do UE w tym czasie, pracuje w Niemczech. To o 670 000 więcej niż w połowie 2010 r., przed zniesieniem ograniczeń w swobodnym przepływie siły roboczej, wynika z danych instytutu badań gospodarczych Ifo.

Wbrew obawom wielu osób nie doprowadziło to jednak do wypchnięcia niemieckich pracowników z rynku pracy, stwierdził Joachim Ragnitz, zastępca szefa oddziału Ifo w Dreźnie. Ludzie z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które przystąpiły do UE, "pracują głównie w sektorach i zawodach, które nie są zbyt atrakcyjne dla pracowników krajowych ze względu na niskie płace lub niekorzystne warunki pracy".

Według Ifo pracownicy z krajów, które przystąpiły do UE w 2004 roku, są zatrudnieni głównie w niektórych sektorach. Na przykład 14 procent pracuje w firmach transportowych i logistycznych, kolejne 11 procent w pracy tymczasowej i w branży budowlanej.

"Pod względem kraju pochodzenia dominuje Polska, z której pochodzi prawie dwie trzecie pracowników. Kolejne są Węgry z 14 procentami i Czechy z 8 procentami", pisze portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Pracownicy z krajów, które przystąpiły do UE 20 lat temu, nie rozwiązują jednak problemu niedoboru wysoko wykwalifikowanych specjalistów. "Wkład pracowników z tych krajów w pokrycie niedoborów na wymagających stanowiskach jest obecnie dość niski" - zauważył Ragnitz. "Wynika to prawdopodobnie z faktu, że wysoko wykwalifikowani pracownicy mają również dobre możliwości na rynku pracy w swoich krajach ojczystych".

Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)

bml/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
xyzq
A ja myślałem, że ci "wysoko wykwalifikowani specjaliści" to są właśnie ci mitycznie "lekarze i inżynierowie" co tu na pontonach przypływają. Taka była oficjalna jedynie słuszna narracja. A tu jednak nie... No i kolejny mit upadł... A nie - jeszcze ubogacanie kulturowe zostało, to też jest ważne, a może i najważniejsze ;)
polonu
to niech sobie otworzą więcej urzędów .
hylobiusnews
Jakby w tym raporcie był jeszcze podział na niemców etnicznych i niemców „nowych” to byłby pełen obraz.

Chociaż nie. Ci nowi nie po to przyjeżdżają, żeby pracować…
mesten
"W analizie Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) z 2023 r. wskazano, że wśród uchodźców, którzy przybyli do Niemiec w latach 2015–2016, obecnie pracuje 54%, w tym większość na pełen etat." Jak odliczysz dzieci i nie pracujące kobiety to zdecydowana większość pracuje. Więc nie powtarzaj bzdur wymyslanych przez głupków.
ravauw
Po prostu Niemiec zamiast zbierac szparagi mysli jak je obrac, umyc wyeksportować

Powiązane: Praca w Niemczech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki