Praca w IT dla wybranych. Na jedno miejsce 187 chętnych. "Sytuacja jest niespokojna"

Informatycy mają zgodę. Nastały czasy, gdy znalezienie pracy w branży jest bardzo trudne. W niektórych specjalizacjach jest 187 kandydatów na jedno miejsce.

- Od kilku miesięcy obserwujemy, że sytuacja w IT na polskim rynku jest niespokojna, niepodobna do niczego przedtem - mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. Z przygotowanego przez jego firmę raportu "Bezrobocie w IT. Czy to już realna perspektywa?" wynika, że rzeczywiście trend w branży IT zupełnie się odwrócił. Rośnie liczba bezrobotnych specjalistów, zmniejsza się liczba ofert pracy i zwiększa kandydatów na jedno miejsce. 

Zobacz wideo Adrian Hołota: Budując strategię biznesu w oparciu o AI, nie zapominajmy o ludziach

Gigantyczna konkurencja na rynku pracy w branży IT

Liczba ofert zatrudnienia w tej branży w I kwartale 2024 r. była o blisko 14 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wzrosła za to liczba wysyłanych CV na jedno miejsce pracy. I to aż o 56 proc. Mówimy o średniej, a jeśli przyglądając się konkretnym specjalizacjom, to widać, że w przypadku niektórych sytuacja jest jeszcze gorsza. 

Najtrudniej mają specjaliści szukający pracy jako Frontend, czyli zajmujący się tworzeniem interfejsu strony internetowej. Średnia liczba aplikacji na jedną ofertę rok do roku wzrosła aż o 180 proc. - z 67 do 187. Rośnie też zainteresowanie pracą ze strony specjalistów Agile/Scrum Master (o 53 proc.), Tesingu (48 proc.) czy UX/UI/Design (o 23 proc.). Tak naprawdę jednak kilkunastoprocentowe wzrosty w średniej liczbie aplikacji można zauważyć w większości kategorii IT.

Dlatego osoby chcące pracować w IT są coraz bardziej zdesperowane. Jak wynika ze wspominanego raportu, wysyłają 14 CV tygodniowo. Aż 90 proc. osób, które chcą dopiero zacząć pracować w branży, stara się o pracę, gdzie w ogłoszeniu nie ma podanego wynagrodzenia. Spośród osób, które już wcześniej pracowały w IT, robi tak 70,1 proc. 58,4 proc. decyduje się aplikować również na stanowiska o niższym poziomie wymaganego doświadczenia, niż posiada, a ponad 33 proc. szuka pracy w specjalizacjach, w których nie ma doświadczenia. 

Informatycy są zgodni. Trudniej znaleźć pracę, niż kiedyś

- W bardzo krótkim czasie dały o sobie znać skutki zamrożeń projektów i zwolnień za oceanem, wymieszane z lokalnym wyzwaniami: wojną w Ukrainie i inflacją. W efekcie stworzyło się coś w rodzaju tymczasowego rynku pracodawcy, a branża nie jest w tej chwili w stanie zapewnić tylu miejsc pracy, co jeszcze przed rokiem - tłumaczy taki stan rzeczy Tomasz Bujok. 

To wszystko sprawia, że aż 71,4 proc. specjalistów i specjalistek IT jest zdania, że szukanie pracy w tej branży jest obecnie trudniejsze niż rok temu. Do tego zaledwie 70 proc. specjalistów i specjalistek IT deklaruje, że ma aktualnie pracę, z czego 14,3 proc. obawia się, że wkrótce ją straci. Zwolnienia nie omijają bowiem branży IT. W ostatnim czasie 17,9 proc. specjalistów straciło pracę. Pocieszeniem może być to, że 60 proc. spośród bezrobotnych w IT pozostaje bez pracy krócej niż trzy miesiące. Z kolei jednak co piąta osoba szuka nowego zajęcia już ponad pół roku. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.