Kalkulator emerytury brutto netto. Jak wyliczyć wysokość emerytury w "Nowym Ładzie"?

Kalkulator emerytury brutto netto to przydatne narzędzie, które pomoże dowiedzieć się, w jakiej wysokości świadczenie się otrzyma. Gdzie szukać podstawowych informacji, ważnych dla każdego seniora?

Kalkulator emerytury brutto netto, czyli od czego zależy wysokość emerytury?

Kalkulator emerytury brutto netto, choćby najlepszy, nie pomoże, jeśli nie ma się świadomości, co wpływa na wysokość świadczenia emerytalnego. Jest bowiem wiele zmiennych, które decydują o tym, ile finalnie  emeryta otrzymuje pieniędzy "na rękę". Wśród nich wskazać można m.in.:

  • ilość zgromadzonych składek, które opłacane były w związku z wykonywaniem pracy
  • długość trwania życia
  • okresy nieskładkowe
  • wynagrodzenie, które wypłacane było za czas pozostawania bez pracy
  • zasiłki (macierzyńskie, opiekuńcze, chorobowe, wyrównawcze, dla bezrobotnych)
  • świadczenia rehabilitacyjne i wyrównawcze, w tym dodatki.

Emerytura w Nowym Ładzie — tabela

Dla każdego seniora bardzo ważna jest emerytura w Nowym Ładzie. Tabela pokazuje, jak się ona może kształtować i takich wykresów można znaleźć w internecie sporo. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze odda ona właściwą wysokość świadczenia określonej osoby, bo nie uwzględnia ona wszystkich cech, które mogą wpływać na jego wysokość. Sam Nowy Ład zaś to szereg poważnych zmian systemowych w przepisach, które pojawiły się w 2022 r. Dotyczą one różnych gałęzi gospodarki i prawa, m.in.: podatków, które zmieniane były już kilkakrotnie. Tym bardziej warto sprawdzać na bieżąco, jak obecnie się one kształtują i jaki wpływ mają na wypłatę ewentualnych świadczeń.

Emerytura bez podatku - tabelaEmerytura bez podatku - tabela Redakcja Gazeta.pl

Obliczanie emerytury — jak to zrobić?

Można skorzystać z różnych możliwości. Jedną z nich jest udanie się bezpośrednio do ZUS, gdzie można poprosić pracownika, by wyliczył wysokość należnego świadczenia. Inną jest skorzystanie z programu online takiego jak kalkulator emerytury brutto netto. Dostępny jest on na platformie np. ZUS PUE. Taka konsultacja czy skorzystanie z kalkulatora może ułatwić decyzję, kiedy będzie najkorzystniej przejść na emeryturę. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej udać się do ZUS po bezpośrednie wyliczenie niż ufać narzędziom internetowym.

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Nowy Ład a kalkulator dla emerytów. Czy warto przechodzić na emeryturę od razu po osiągnięciu określonego wieku?

Otóż okazuje się, że niekoniecznie. Co prawda w Polsce kobiety mogą skorzystać z emerytury, gdy ukończą 60 lat, a mężczyźni - 65 lat, ale warto rozważyć to, że każdy kolejny rok pracy po osiągnięciu tego wieku, to powiększenie podstawy emerytury o ok. 10-15 %. Może to być szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku kobiet, które z reguły mają krótsze okresy pracy z opłacanymi składkami i żyją dłużej, więc zgromadzony kapitał jest dzielony przez większą ilość miesięcy. Wiele się jeszcze może jednak zmienić, jak zawsze, gdy wprowadzane są nowe przepisy podatkowe, obecnie tzw. Nowy Ład. Kalkulator dla emerytów może być więc bardzo przydatny, bo pomoże wyliczyć bieżącą wysokość świadczenia.

Wyliczenie emerytury netto — jak to zrobić?

Można próbować wykonać wyliczenie emerytury netto samodzielnie, ale może się to okazać trudne. Jest wiele informacji, które trzeba w tym uwzględnić, jak np. kwotę zwaloryzowanych składek, kapitał początkowy, kwota składek za ostatnie 12 miesięcy. Można też użyć do tego kalkulatora dostępnego na stronie ZUS PUE lub na innej, choć dobrze jest wybierać takie strony internetowe, które pozwalają przypuszczać, że narzędzie to jest rzetelne. Nie zmienia to jednak faktu, że najbardziej wiarygodnym źródłem będzie jednak informacja uzyskana bezpośrednio z ZUS.

Kalkulator emerytalny brutto netto. Kiedy warto przejść na emeryturę?

Właśnie takie narzędzie jak kalkulator emerytalny brutto netto może pomóc określić, w jakim miesiącu lub roku warto przejść na emeryturę. Jeśli osiągnęło się wiek emerytalny w 2023 r., to w tym roku są dwa dobre momenty — jeden był w marcu, a drugi będzie w lipcu. Warto przy tym pamiętać, że emerytura jest waloryzowana, więc i to wpływa na jej wysokość i wartość.

Zobacz też: Nie tylko Francja i Czechy. Kolejny kraj podniesie wiek emerytalny. "Decyzja musi zostać podjęta"

Więcej o:
Copyright © Agora SA