To pewne. Nowe dokumenty wchodzą w życie. Upoważniają do benefitów i obowiązują tylko na terenie Polski

Aplikacja mObywatel to wygodne i nowoczesne rozwiązanie, które już teraz umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowych. Wkrótce jednak jej możliwości będą jeszcze większe. Do najważniejszych zmian należy wprowadzeniem cyfrowego dokumentu tożsamości, który będzie mógł zastępować dowód osobisty.

Ustawa o wprowadzeniu nowej wersji aplikacji rządowej została przyjęta przez Sejm w marcu tego roku zdecydowaną większością głosów. W związku z tym już niebawem czekają nas spore zmiany, które wiele ułatwią. Co ważne, dotyczy to wszystkich użytkowników mObywatel. Według informacji dostępnych na stronie rządowej aplikację pobrało dotychczas niemal 10 mln Polaków.

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowe wersja mObywatel.  Cyfrowy dokument tożsamości to rewolucyjna zmiana

Aplikacja mObywatel w wersji 2.0 ma być dostępna już na przełomie czerwca i lipca. To właśnie wtedy będziemy mogli skorzystać z cyfrowego dokumentu tożsamości. Choć będzie mógł on być używany na takich samych zasadach jak plastikowy dowód osobisty, należy podkreślić, że jest to osobny dokument, funkcjonujący niezależnie od dowodu.

Ten elektroniczny dokument będzie powszechnie respektowany – w urzędach, bankach i w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać dokument tożsamości. Teraz będziemy mogli posłużyć się też aplikacją mObywatel. To przełomowy krok w rozwoju cyfryzacji i e-administracji w Polsce. Podobnie jak kolejne funkcje, które pojawiają się w aplikacji i usprawniają relacje na linii obywatel – administracja publiczna

- mówi minister Andruszkiewicz cytowany w komunikacie rządowym.

Warto dodać też, że cyfrowy dokument tożsamości będzie ważny wyłącznie na terenie kraju. Jeśli będziemy wybierać się za granicę, tradycyjny dowód osobisty będzie nam nadal potrzebny.

Jakie jeszcze opcje wprowadzi nowa wersja aplikacji? Rozwiązania dla wielu grup

Do nowych cyfrowych dokumentów, które pojawią się w nowej wersji mObywatel należą m.in.:

  • dokumenty poświadczające prawo wykonywania zawodu medycznego (prawo wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, farmaceuty, fizjoterapeuty, ratownika medycznego, a także ograniczone prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej),
  • legitymacja osoby niepełnosprawnej,
  • legitymacja służbowa nauczyciela,
  • legitymacja doktoranta,
  • legitymacja studencka,
  • legitymacja szkolna dostępna dla każdego ucznia (o ile jego rodzice nie wyrażą sprzeciwu),
  • tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, które umożliwi prowadzenie samochodu bez konieczności oczekiwania na dokument właściwy.

Co więcej, jednostki samorządu terytorialnego będą mogły wystąpić o dołączenie do mObywatela np. karty miejskiej czy innych kart członkowskich.

Może cię też zainteresować:

- ZUS zwiększa kontrolę L4. Urzędnicy stają się dociekliwi, a problemy pracowników coraz większe
- Takie ulgi zapewnia Ogólnopolska Karta Seniora. W tych miejscach możesz naprawdę poro zaoszczędzić
- Kontrole w domach już 31 maja. Jeśli nie zadbasz o bezpieczeństwo, grozi ci kara pozbawienia wolności

Więcej o:
Copyright © Agora SA