Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

W tej części Norwegii zarabiają najwięcej. Dochody mogą różnić się blisko trzykrotnie

Emil Bogumił

26 czerwca 2023 09:56

Udostępnij
na Facebooku
W tej części Norwegii zarabiają najwięcej. Dochody mogą różnić się blisko trzykrotnie

Na zdjęciu: Bærum, jedna z najbogatszych gmin w Norwegii. Fot. No machine-readable author provided. Leifern assumed (based on copyright claims). - No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=355566

Najnowsze dane dotyczące płacy w kraju fiordów pokazują dużą polaryzację społeczeństwa. Dochody gospodarstw domowych różnią się nie tylko na poziomie gmin i okręgów, ale także mniejszych podobszarów. Mediana zarobków po opodatkowaniu dla wszystkich gospodarstw domowych w Norwegii wyniosła w 2021 roku 566 tys. NOK.
Centralne Biuro Statystyczne (SSB) przedstawił w maju 2023 roku medianę dochodów po opodatkowaniu, uwzględniając ponad 1500 podobszarów Norwegii. Z danych wynika, że najbogatsze gospodarstwa domowe znajdują się w:

  • Voll (gmina Bærum),
  • Lommedalen (gmina Bærum),
  • Nesøya (gmina Asker),
  • Hosle Sør ( gmina Bærum),
  • Jar (gmina Bærum),
  • Sveberg (gmina Malvik),
  • Skaugum (gmina Asker),
  • Grefsenmarka (gmina Oslo),
  • Nordby (gmina Rælingen),
  • Nesbru (gmina Asker).

Według statystyk SSB najbogatszym regionem w Norwegii jest okolica Oslo. Wśród wskazanych podobszarów osiem znajduje się w gminach otaczających stolicę kraju fiordów, a jeden leży w ramach jej granic. Sveberg, zlokalizowany w gminie Malvik, to jedyny wyjątek od wskazanej przez Centralne Biuro Statystyczne reguły. Usytuowany jest obok Trondheim (Trøndelag).

Na potrzeby badań SSB dzieli Norwegię na części mniejsze od okręgów i gmin. W badaniu mediany dochodów gospodarstw domowych korzysta z podobszarów (delområde). W kraju fiordów znajduje się ich około 1550. Te składają się z najmniejszych elementów – około 14 tys. dystryktów podstawowych (grunnkretser).

Różnice w zarobkach nawet w jednej gminie

SSB bada mieszkańców Norwegii, dzieląc ich na pięć grup: osoby samotne, pary bez dzieci, pary z dziećmi, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz całość populacji. Dla całego Oslo, w zależności od podobszaru, mediana dochodów gospodarstw domowych wynosi od 376 tys. NOK rocznie do 853 tys. NOK. Skrajnymi obszarami są centrum oraz Grefsenmarka. Najniższą medianę odnotowano wśród jednoosobowych gospodarstw domowych w dzielnicy Ris (283 tys. NOK). Najwyższy wskaźnik zaobserwowano wśród par z co najmniej jednym dzieckiem na półwyspie Bygdøy (1,718 mln NOK).

Mediana zarobków gospodarstw domowych nie jest równoznaczna z poziomem zamożności mieszkańców. Osoba samotna zarabiająca 283 tys. NOK rocznie będzie uznawana za bogatszą od członków czteroosobowej rodziny, której mediana dochodów wynosi np. 1,1 mln NOK.

Najwyższa mediana dochodów gospodarstw domowych w Oslo zauważalna jest w północnych dzielnicach stolicy. Gorzej wypadają obszary centralne oraz południowo-wschodnie.

Najwyższa mediana dochodów gospodarstw domowych w Oslo zauważalna jest w północnych dzielnicach stolicy. Gorzej wypadają obszary centralne oraz południowo-wschodnie.Na zdjęciu: Holmenkollen; fot. stock.adobe.com/licencja standardowa

Urząd Statystyczny zwrócił także uwagę, że różnice między zarobkami wahają się w ramach każdej norweskiej gminy. Jako przykład podano Hammerfest (Troms og Finnmark), Hamar (Innlandet), Haugesund (Rogaland). Różnice w dochodzie między podobszarami, dla pary z dziećmi, wynoszą:

  • Hammerfest – 289 tys. NOK,
  • Haugesund – 272 tys. NOK,
  • Hamar – 216 tys. NOK.
Różnice w medianie dochodów gospodarstw domowych (para z dziećmi) dla podobszarów Hammerfest, Haugesund i Hamar.

Różnice w medianie dochodów gospodarstw domowych (para z dziećmi) dla podobszarów Hammerfest, Haugesund i Hamar.Il. SSB

Jednym z największych czynników wpływających na różnice w zarobkach jest rozwinięcie przemysłu w danym regionie. Okręgi o silnej obecności przemysłowej, takie jak te związane z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego, przyciągają lepiej wykwalifikowanych pracowników, którzy oczekują wyższych wynagrodzeń. Ponadto, większa koncentracja firm i instytucji finansowych w stolicy, przekłada się na wyższe płace dla zatrudnionych.

Źródło: Centralny Urząd Statystyczny, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok