REKLAMA

BADANIECzarne chmury nad branżą informatyczną? Coraz mniej ofert pracy, głównie związanych z programowaniem

2024-02-16 09:01
publikacja
2024-02-16 09:01

Ubywa ofert pracy dla informatyków, w szczególności związanych z programowaniem - wynika z Barometru Ofert Pracy, przygotowywanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dodano, że przybywa ofert pracy dla pracowników niewykwalifikowanych.

Czarne chmury nad branżą informatyczną? Coraz mniej ofert pracy, głównie związanych z programowaniem
Czarne chmury nad branżą informatyczną? Coraz mniej ofert pracy, głównie związanych z programowaniem
fot. Roman Samborskyi / / Shutterstock

Autorzy badania wskazali, że wśród ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w styczniu wzrost liczby ogłoszeń o zatrudnieniu występuje tylko w kilku kategoriach. Najwięcej nowych ofert pojawiło się w branży budowlanej, wzrost można też zaobserwować dla inżynierów oraz osób pracujących w handlu internetowym, choć - jak podkreślono - skala wzrostów była znikoma. Zwrócono uwagę, że największe spadki wystąpiły w zawodach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Podkreślono, że przybywa ofert pracy dla pracowników niewykwalifikowanych, natomiast ubywa ofert dla informatyków, w szczególności związanych z programowaniem.

Co z innym branżami?

Wśród zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych w styczniu relatywnie najwięcej nowych ofert pracy pojawiło się w dziale zakupów, nieruchomościach oraz w zarządzaniu zasobami ludzkimi, jednak według autorów badania, są to na razie jedynie korekty po wyjątkowo dużych spadkach w okresach poprzednich. Największe spadki w styczniu odnotowano dla ekonomistów oraz osób zajmujących się obsługą klienta. "W większości kategorii ofert pracy, z wyjątkiem kilku pojedynczych miesięcy, obserwujemy dalsze pogłębienie spadków koniunkturalnych" - poinformowali eksperci.

Jeśli chodzi o zawody usługowe, w styczniu liczba ofert pracy zmniejszyła się jedynie w logistyce, w której od półtora roku są wyraźne spadki. W pozostałych kategoriach wakatów w skali miesiąca przybyło. Najwięcej nowych ogłoszeń o pracę odnotowała branża medialna. Jak zwrócili uwagę twórcy badania, "wzrost ten nie jest jednak znaczący na tle obserwowanego od lat wyraźnego trendu spadkowego". Podkreślono, że po raz pierwszy od sześciu miesięcy wzrosła liczba ofert pracy dla pracowników branży edukacyjnej oraz po raz pierwszy od pięciu miesięcy dla branży turystycznej.

Twórcy badania poinformowali, że w ujęciu regionalnym w styczniu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia wystąpił w połowie województw. Relatywnie najwięcej nowych ofert pracy ogłoszonych zostało w woj. podkarpackim, pomorskim oraz kujawsko-pomorskim. Największe spadki występowały w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz lubelskim.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w Internecie ofert pracy, przy współpracy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dane na temat ofert zbierane są każdego miesiąca. Barometr podawany jest w formie indeksu w pkt. proc., wskazuje na zmiany zapotrzebowania na nowych pracowników. W zestawieniu ze zmianami bezrobocia mówi o tym, w jakiej fazie znajduje się rynek ofert pracy.(PAP)

bk/ huw/

Źródło:PAP
Tematy
Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Komentarze (41)

dodaj komentarz
infinityhost
"największe spadki wystąpiły w zawodach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy."

Czyli coś co w moim planie wyborczym jest na pierwszym miejscu
jaffa
WSIiZ w Rzeszowie = Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie NiEpubliczna - no to rzeczywiście to są experci do cytowania tacy sami jak np. inna wybitna uczelnia Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu.

Gratulować dobrego źródła danych i analiz. W następnym kroku proponuje ich zapytać o wypływ kosmitów
WSIiZ w Rzeszowie = Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie NiEpubliczna - no to rzeczywiście to są experci do cytowania tacy sami jak np. inna wybitna uczelnia Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu.

Gratulować dobrego źródła danych i analiz. W następnym kroku proponuje ich zapytać o wypływ kosmitów na wydobycie węgla, na 100% tez wykaża sie ekspercka wiedza na ten temat.
polskibober
Badanie jest prowadzone od ponad 20 lat, więc autorzy mają całkiem spore doświadczenie.
brownie
Mniejsza ilość ofert wynika tylko i wyłącznie z tego, że szybciej schodzą.
Juniorom zawsze było ciężko znaleźć pracę, z małą przerwą na pandemię, gdzie brali jak leciało.
rokolo
Nie mozna tych bzdur czytac. Wykwalifikowani specjalisci w branzy nie musza sie martwic o prace. Powiedzialabym ze wlasnie w tej chwili jest mniej ofert dla juniorow. Porownujac inne branze to wlasnie w IT jest najwiecej ofert
infinityhost
Nauczyliśmy się korzystać z GPT xD
lipsk
No cóz konkurencja z Indi itp . coraz mocniej sie da we znaki w tej branzy. Tak jak auto -moto czuje juz na karku oddech smoka za wielkiego muru. Taki swiat globalny.
trooper
To nie to. Coraz mniej małych i średnich przedsiebiorstw musi budować swoje aplikacje. Korzysta się coraz częściej z gotowych narzędzi w chmurze i stąd zapotrzebowanie na programistów na przykład w tych firmach maleje. Praca dla dobrych programistów jest i będzie, ale średniakom będzie coraz trudniej.
eglantyna
Pogloski o śmierci IT są mocno przesadzone.
Na portalu pracuj.pl w lutym, po grudniowej zapaści, stan jak we wrześniu 2023.
Z tą różnicą, że języki skryptowe (python, js, bash) i technologie webowe pobiły nowe rekordy.
Twarde języki ciągną gorzej, dostał po zadu cepp i c#, JAVA trochę niżej niż we wrześniu, za to scala bije rekordy.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki