Kiedy przejść na emeryturę w 2025 roku?
Moment przejścia na emeryturę powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnego przypadku. Dla wysokości świadczenia ma bowiem znaczenie wysokość wypracowanych składek, długość stażu pracy i co ważne, miesiąc przejścia na emeryturę.
Każdego roku w marcu przeprowadzana jest waloryzacja świadczenia emerytalnego. Z prognoz wynika, iż w 2025 r. waloryzacja wyniesie 5,52 proc. Dla przypomnienia w tym roku waloryzacja wyniosła 12,12 proc., w 2023 r. zaś aż 14,8 proc. I choć w przyszłym roku waloryzacja będzie niższa, to i tak wpłynie na podwyżkę świadczenia.
Z tego powodu koniec lutego to dobry moment przejścia na emeryturę, aby skorzystać z marcowej waloryzacji. Osoby, które przejdą na emeryturę w lutym, mogą dodatkowo otrzymać trzynastkę, która zwykle wypłacana jest w kwietniu oraz czternastkę.Reklama
Drugim najlepszym miesiącem na przejście na emeryturę w 2025 roku jest lipiec. Dlaczego? W czerwcu przeprowadzana jest roczna waloryzacja kapitału początkowego i zgromadzonych składek.
Osoby, które złożą wniosek o emeryturę w lipcu, będą więc mogły skorzystać z czerwcowej waloryzacji i jednocześnie będą mogły starać się o uzyskanie czternastej emerytury. Dlatego zaleca się, aby osoby, które urodziły się do 31 maja, zaczekały z wnioskiem o emeryturę do czerwcowej waloryzacji.
Jak złożyć wniosek o emeryturę?
Przejście na emeryturę musi być poprzedzone złożeniem wypowiedzenia umowy o pracę. Warto wypowiedzieć umowę w ostatnich dniach miesiąca, jednak nie zaleca się robić tego w ostatnim dniu. o ile rozwiązanie umowy o pracę nastąpi w ostatnim dniu miesiąca, to choćby o ile w tym samym dniu złożymy wniosek o emeryturę, świadczenie zostanie przyznane dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę.
o ile zaś umowę o pracę rozwiążemy na 2-3 dni przed zakończeniem miesiąca i następnie złożymy wniosek o emeryturę, to wówczas otrzymamy wynagrodzenie za ten czas oraz pierwsze świadczenie emerytalne.
Wniosek o emeryturę możemy złożyć osobiście w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, drogą pocztową lub elektronicznie przez portal PUE ZUS. Do wniosku o emeryturę należy dołączyć formularz ERP-6, który zawiera informacje o okresach składkowych i nieskładkowych. Do wniosku należy dodatkowo dołączyć:
dokumenty potwierdzające m.in. pobieranie zasiłku dla bezrobotnych, okres nauki w szkole, okres korzystania z urlopu wychowawczego itd.,dokumenty potwierdzające wykonywanie w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o ile istnieją,dokumenty potwierdzające otrzymywane wynagrodzenie.
Wniosek o emeryturę można złożyć najwcześniej na miesiąc przed dniem swoich urodzin. jeżeli wniosek zostanie złożony wcześniej, to ZUS automatycznie go odrzuci. Wniosek rozpatrywany jest w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
WB