Posłanka Paulina Matysiak wystosowała interpelację w sprawie budzących wątpliwości nominacji w CS Natura Tour, spółce zależnej Polskich Kolei Państwowych (PKP). Parlamentarzystka zwraca uwagę na powiązania nowo powołanych władz spółki z Polskim Stronnictwem Ludowym, kwestionując transparentność procesu rekrutacyjnego w państwowej firmie. Podobne pismo trafiło też do prezesa zarządu PKP S.A.
Dyrektor domu kultury na czele wielkiej firmy turystycznej
Głównym zarzutem wobec zmian kadrowych w spółce jest nominacja Jolanty Sobczyk, dyrektor gminnego centrum kultury, na stanowisko prezesa CS Natura Tour. Jak podkreśla w swojej interwencji posłanka Matysiak, nowa prezes nigdy wcześniej nie zarządzała podmiotem o skali porównywalnej z CS Natura Tour. Spółka, będąca częścią grupy PKP, odpowiada za zarządzanie znaczącym majątkiem w sektorze hotelarskim i turystycznym.
Konkursy? Nie tym razem
W piśmie skierowanym do prezesa PKP SA Alana Berouda posłanka Matysiak zwraca uwagę na całkowity brak otwartych konkursów na stanowiska zarządcze i w radzie nadzorczej. To znaczące odstępstwo od standardowych procedur stosowanych w innych spółkach Skarbu Państwa, gdzie konkurencyjne procesy rekrutacyjne są normą.
Pod lupą powiązania z PSL
Parlamentarna interwencja szczegółowo analizuje domniemane związki nowych nominatów z Polskim Stronnictwem Ludowym. Według doniesień medialnych, najważniejsze stanowiska w CS Natura Tour zostały obsadzone według klucza partyjnego, a nie na podstawie kompetencji i doświadczenia kandydatów.
Wezwanie do przejrzystości
„Spółki należące do Skarbu Państwa powinny działać transparentnie i prowadzić rzetelne procesy rekrutacyjne, których celem jest wyłonienie najlepszych kandydatów pod względem umiejętności i doświadczenia, a nie według klucza partyjnego” – podkreśla posłanka Matysiak w swojej interwencji. Domaga się szczegółowych wyjaśnień dotyczących kryteriów wyboru osób do zarządu i rady nadzorczej.
Szerszy kontekst sprawy
Sprawa CS Natura Tour stawia pod znakiem zapytania standardy zarządzania w spółkach Skarbu Państwa i ich podmiotach zależnych. Stawia przed obecnym kierownictwem wyzwanie udowodnienia przywiązania do standardów profesjonalnych i merytorycznych zasad doboru kadr, zamiast kierowania się względami politycznymi przy obsadzaniu kluczowych stanowisk.
O odpowiedzi poinformujemy.