Kto może skorzystać z wakacji od ZUS dla przedsiębiorców?

3 dni temu

Przedsiębiorcy mogą już składać wnioski na wakacje od ZUS, czyli zwolnienia z opłacania składek na własne ubezpieczenie społeczne. Nie wszyscy jednak będą mogli z tego skorzystać.

Ulga dotyczy jednego wybranego przez danego wnioskodawcę miesiąca w roku. Co należy zrobić aby ją uzyskać? Odpowiada Daria Pacańska z Kancelarii Podatkowej MaWo Group.

Grudzień pierwszym miesiącem ulgi

Ustawa wprowadzająca wakacje od ZUS została podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw 12 czerwca br., oznacza to, iż właśnie grudzień 2024 r. będzie pierwszym miesiącem, w którym przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi z opłacania składek zwanych „wakacjami od ZUS”.

– Bardzo istotną informacją jest to, iż w tym roku przedsiębiorcy mogą skorzystać z wakacji składkowych tylko za grudzień. Wnioski należy złożyć w listopadzie, wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem PUE ZUS – mówi Daria Pacańska, Starszy specjalista w Kancelarii Podatkowej MaWo Group.

Kto skorzysta z wakacji od składek?

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do rejestru CEIDG i spełnią określone poniżej warunki:

  • w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku byli zgłoszeni do ubezpieczeń w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i mieli zgłoszonych do ubezpieczeń łącznie nie więcej niż 10 osób (wliczając przedsiębiorcę).
  • w co najmniej jednym z 2 ostatnich lat poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnęli przychody do wysokości 2 mln euro (przyjmuje się kurs z ostatniego dnia roboczego roku poprzedzającego rok złożenia wniosku).
  • nie wykonywali pracy dla byłego/obecnego pracodawcy – przedsiębiorca jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
  • dysponują limitem w ramach zasad pomocy de minimis.

Wakacje od ZUS nie obejmują składki zdrowotnej osoby prowadzącej działalność

– Każdy przedsiębiorca spełniający warunki może zawnioskować o jeden miesiąc zwolnienia ze składek w danym roku kalendarzowym. Zwolnienie obejmuje tylko jego własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne włącznie z chorobowym do wysokości obowiązującej w danym roku najniższej podstawy. Wakacje od ZUS nie obejmują składki zdrowotnej osoby prowadzącej działalność – tłumaczy ekspertka.

– Zgodnie z obowiązującym limitem 10 ubezpieczonych osób należy wspomnieć, iż wliczają się do niego: wnioskujący przedsiębiorca, pracownicy, zleceniobiorcy (z wyłączeniem uczniów i studentów do 26 roku życia), osoby współpracujące. Do limitu zgłoszonych do ubezpieczeń nie wliczają się natomiast osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, czyli między innymi te, które pobierają zasiłek macierzyński, przebywają na urlopie wychowawczym, przebywają na urlopie bezpłatnym – dodaje Daria Pacańska.

Wakacje od ZUS nie przysługują:

  • wspólnikom spółki jawnej, komandytowej
  • wspólnikom jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
  • przedsiębiorcom, którzy opłacają za siebie tylko składkę zdrowotną, np. w związku z prawem do emerytury
  • osobom prowadzącym publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół na mocy Prawa oświatowego (ustawa z 14.12.2016 r., tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 900 ze zm.)
  • twórcom i artystom
  • osobom wykonującym działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu ustawy z 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek RWS należy złożyć elektronicznie w miesiącu poprzedzającym chęć skorzystania z Wakacji od ZUS, za pośrednictwem PUE ZUS ze wskazaniem miesiąca, w którym zamierzamy skorzystać ze zwolnienia. Do wniosku dołącza się informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis tj. zaświadczenie o otrzymanej pomocy bądź oświadczenie, iż takiej pomocy nie otrzymywano. O decyzji ZUS poinformuje płatnika na PUE.
Zaznaczyć należy, iż zwolnienie z opłacenia składek stanowi pomoc de minimis. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie o uzyskanej w ciągu ostatnich trzech lat pomocy – podsumowuje ekspertka.

W 2024 r. dla płatników „dużego ZUS” oznacza to oszczędność 1600,32 zł. Składki sfinansuje budżet państwa, a kwota zwolnienia stanowić będzie pomoc de minimis. Wysokość składki objętej wakacjami jest zwolniona z podatku dochodowego. – Szacujemy, iż spośród naszych klientów, czyli głównie firm transportowych, około 18% to właśnie firmy kwalifikujące się do wakacji od ZUS – dodaje Daria Pacańska.

Dane dostępne są na stronie: https://sudop.uokik.gov.pl/home
Idź do oryginalnego materiału