Uporządkować dzierżawę rolniczą
Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe przepisy mają uporządkować kwestię umów dzierżawy, dziś często zawieranych w formie ustnej, bez rejestracji, co uniemożliwia rolnikom uprawiającym dzierżawioną ziemię starania o krajowe i unijne dopłaty. Ministerstwo zapewnia, iż na zmianach skorzystają obie strony. niedługo mają ruszyć konsultacje projektu ustawy z rolnikami, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 r. Szacunki ARiMR wskazują, iż w Polsce jest w tej chwili 1,2 mln producentów rolnych. Ich faktyczna liczba może być jednak znacznie mniejsza.
Zakaz hodowli zwierząt na futra
Liczba norek hodowanych i zabijanych na futra w ciągu ostatnich lat spadła na świecie o połowę – z 33 mln w 2020 r. do 17 mln w 2022 r. Spada również produkcja futer z norek i lisów – wynika z danych Stowarzyszenia Otwarte Klatki. W Europie już ponad 20 państw wprowadziło całkowity zakaz hodowli zwierząt na futro lub znaczące ograniczenia dla hodowców. Także Polskę może czekać zmiana. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy, który zakłada zakaz tworzenia nowych ferm od 2025 r. i zamknięcie już istniejących do 2029 r.
Prawo autorskie nie nadąża za nową technologią
Sztuczna inteligencja może być już autorem opowiadań, piosenek czy artykułów. w tej chwili jednak dzieła stworzone wyłącznie przez AI nie są chronione prawem autorskim. Również unijne rozporządzenie o sztucznej inteligencji nie porządkuje tych kwestii związanych z wykorzystywaniem AI. Dozwolone jest jednak korzystanie przez AI z materiałów chronionych prawem autorskim, choć rośnie liczba pozwów w tym zakresie. – AI Act jest w tej chwili bardzo szeroko dyskutowanym aktem. Na pewno twórcy zastanawiają się, jak wpłynie on na ich uprawnienia. Muszę ich niestety rozczarować, ponieważ zupełnie nie zajmuje się on regulacją praw autorskich, – mówi Alicja Rytel, adwokatka w kancelarii Patpol Legal.