Płacą 7-8 tys. za pracę przy świniach, chętnych brak. "Socjal rozleniwia"

1 dzień temu
Zdjęcie: Polsat News

Nie ma chętnych do pracy w chlewniach. Właściciele ferm trzody za pracę przy świniach oferują choćby 7-8 tysięcy złotych miesięcznie, umowę o pracę, a choćby mieszkanie. Jednak według rolników, to nie wystarcza, żeby skusić pracownika.

Właściciele ferm trzody zdają sobie sprawę, iż praca przy świniach nie należy do łatwych i przyjemnych. Podkreślają jednak, iż społeczeństwo rozleniwia pomoc socjalna, z każdym rokiem hojniej oferowana przez państwo.

Praca w chlewni za 7-8 tys. zł. Chętnych do opieki nad świniami brak

Do pracy przy świniach chętnych poszukuje m.in. rolnik z województwa mazowieckiego. W ogłoszeniu o pracę podał, iż "zatrudni do pracy w nowoczesnej fermie trzody". Właściciel fermy proponuje 7 tys. zł miesięcznie na początek, a także współpracę na podstawie umowy o pracę. Mimo to, chętnych do pracy brak.Reklama

"Ciężko, oj ciężko o pracownika. [...] Nie chce się ludziom pracować, wolą socjale, są rozleniwieni" - przyznaje hodowca z województwa mazowieckiego, cytowany przez serwis strefaagro.pl. Rolnik twierdzi, iż młodzi pracownicy mają "niebotyczne oczekiwania finansowe". "Chcą zarabiać jak menedżerowie" - dodaje.
Hodowca poszukuje przynajmniej jednego pracownika. "Przyjdą, rozejrzą się i okazuje się, iż nie mają pojęcia o pracy ze zwierzętami. [...] Jesteśmy w stanie wszystkiego nauczyć, ale potrzebne są chęci" - opowiedział pan Maciej serwisowi. Dodaje, iż praca w jego gospodarstwie, to przebywanie w nowoczesnych budynkach, w większości zautomatyzowanych, a zatrudnić jest gotów zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Jakie zarobki za pracę przy świniach? Płacą choćby 7 tys. zł miesięcznie

Zarobki za pracę przy świniach są zróżnicowane, w zależności od województwa i wielkości gospodarstwa. W fermach trzody w:
województwie wielkopolskim zarobki wahają się od 4,3 do 5 tys. zł miesięcznie; opolskim - 5-8 tys. zł; mazowieckim - 4,5-7 tys. zł; małopolskim - 4-6 tys. zł; łódzkim 4-5 tys. zł.
Jakie są wymagania i zakres obowiązków dla pracowników w fermach trzody?
Wymagania do pracy przy świniach:
Zazwyczaj wystarczy wykształcenie zawodowe lub średnie rolnicze; Doświadczenie praktyczne (nie zawsze jest wymagane, ale właściciele ferm trzody często preferują osoby z wcześniejszym doświadczeniem w hodowli zwierząt); Praktyczne doświadczenie w obsłudze sprzętu rolniczego lub maszyn; Dobra kondycja fizyczna, gotowość do pracy fizycznej; Prawo jazdy.

Zakres obowiązków do pracy przy świniach:
Codzienna opieka nad zwierzętami, w tym karmienie, pojenie, nadzór nad zdrowiem świń; Dbanie o porządek i higienę w budynkach inwentarskich (szczególnie ważne ze względu na wirus ASF); Codzienne sprzątanie boksów, usuwanie obornika; kooperacja z weterynarzem; Odpowiednia opieka nad prosiętami po odsadzeniu od loch oraz wprowadzanie ich na kolejny etap hodowli; Organizowanie i nadzorowanie transportu świń na sprzedaż lub do rzeźni.
Idź do oryginalnego materiału