Zwolnienia grupowe w 10 firmach doprowadziły do utraty pracy prawie 2 tys. osób.W Małopolsce rośnie liczba redukowanych etatów, jednak to efekt głównie przekwalifikowania. Stopa bezrobocia w tym regionie nie rośnie wyraźnie.
Eksperci tłumaczą firmy zmianami profilu działalności i podkreślają, iż zredukowane etaty często zastępowane są innymi. Mimo to blisko 2 tys. osób w pierwszym kwartale 2025 roku straciło pracę tylko w Małopolsce.
Zwolnienia grupowe w Małopolsce
W 2025 roku do urzędów pracy w Małopolsce wpłynęło już wiele zgłoszeń o zwolnieniach grupowych. TVP Kraków informuje, iż w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku dziesięć firm zwolniło już 1900 osób, z czego 1200 stanowiska pracy zredukował jeden z przedsiębiorców:Reklama
"Jest to kwartał mocno wyróżniający się pod względem skali zwolnień. Natomiast warto zaznaczyć, iż większość przypadków to reorganizacje, nie likwidacje" - tłumaczą przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy.
Konieczność przekwalifikowania często decyduje o zwolnieniu danego pracownika. Wówczas nie jest to klasyczna redukcja etatu, bo tuż za nim idzie także nowa oferta pracy:
"W wielu przypadkach te same firmy mają otwarte tyle samo lub więcej nowych rekrutacji. To kwestia zmiany profilu biura lub wymaganych kompetencji" - tłumaczą eksperci rynku pracy cytowani przez TVP Kraków.
Zwolnienia grupowe dotyczą przede wszystkim branży przetwarzania danych i prowadzenia stron internetowych.
Wzrostu bezrobocia nie widać
Stolica Małopolski to przez cały czas największy pracodawca w regionie, jednak pracę w Krakowie w całym 2024 roku straciło 2500 osób. To dane znacznie wyższe w porównaniu z wcześniejszymi latami, gdy zwolnienia sięgały niespełna 600 osób, jednak przez cały czas bezrobocie w tym regionie nie rośnie wyraźnie:
"Stopa bezrobocia to wciąż 2-2,1 proc. Sytuacja jest stabilna, a liczba ofert pracy rośnie" - zapewnia dyrektor PUP w TVP Kraków.
Stopa bezrobocia w marcu w całej Polsce zmniejszyła się i wyniosła 5,3 proc., wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Jednocześnie wcześniej resort pracy podsumowywał, iż w całym 2024 roku pracodawcy zgłosili plany zwolnień grupowych ponad 37 tys. pracowników. To wyraźny wzrost w porównaniu z danymi z 2023 roku, kiedy edukacje etatów dotyczyły nieco ponad 30 tys. osób.