1 czerwca tego roku w życie wejdzie ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia z dnia 20 marca 2025 roku. Nowe przepisy mają między innymi zachęcić pracodawców do zatrudniania osób, które ukończyły 50. rok życia. Wszystko po to, by zwiększyć szanse starszych pracowników zbliżających się do wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W ten sposób zyskają również osoby zatrudniające.
REKLAMA
Zobacz wideo Wojciechowski o 500+: Można było wprowadzić próg dochodowy
Dofinansowanie dla osób po 50. roku życia. To ma być szansa dla dwóch stron
W związku z nową ustawą od przyszłego miesiąca pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osób w wieku minimum 50 lat, będą mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości do 50 proc. minimalnej pensji. w tej chwili najniższa krajowa wynosi 4 666 złotych brutto, co oznacza, iż maksymalne miesięczne wsparcie będzie wynosiło 2 333 złote brutto. Dofinansowanie ma przysługiwać pracodawcom zatrudniającym:
osoby bezrobotne - kobiety w wieku 50-60 lat oraz mężczyzn w wieku od 50 do 65 lat;
osoby poszukujące pracy - kobiety, które ukończyły 60. rok życia i mężczyzn od 65. roku życia.
Dopłata ma przysługiwać pracodawcy przez okres 12 miesięcy - w przypadku osoby bezrobotnej pd 50. roku życia - oraz 24 miesięcy dla bezrobotnego, który ukończył 60. lat. Warunkiem uzyskania nowego dofinansowania będzie to, aby pracownik, którego taki dodatek dotyczy, nie był zatrudniony lub nie wykonywał innej pracy zarobkowej u tego pracodawcy bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny albo poszukujący pracy. Ten warunek powstał po to, by wyeliminować ewentualne nadużycia, czyli fikcyjne zwolnienia, których celem byłoby pozyskanie dofinansowania.
Dopłata do wynagrodzenia pracowników. W niektórych przypadkach konieczny będzie zwrot
Warunkiem jest również utrzymanie zatrudnienia przez okres:
kolejnych 6 miesięcy w przypadku bezrobotnych;
kolejnego miesiąca w przypadku osób poszukujących pracy.
Pracodawca lub przedsiębiorca po upływie okresu przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia będzie obowiązany do dalszego zatrudniania emeryta przez okres 1 miesiąca - w przypadku poszukującego pracy, albo 6 miesięcy - w przypadku bezrobotnego
- wyjaśniono w uzasadnieniu. W innym przypadku pracodawca będzie zmuszony zwrócić otrzymane środki wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi - w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
Sprawdź również: 1000 miesięcznie dla studentów. Można zyskać na cały okres nauki
Kluczową kwestią bardziej włączającej polityki w zakresie aktywizacji zawodowej osób starszych jest zachęcanie pracodawców do zatrudniania starszych pracowników i zatrzymywania ich na lepszych stanowiskach pracy. Podejmowaniu pracy przez emerytów sprzyja również większa dostępność np. miejsc opieki nad dziećmi, co powoduje, iż młodzi rodzice nie angażują dziadków do sprawowania codziennej opieki nad wnukami. W przypadku osób w wieku emerytalnym na pewno należy podkreślić, iż jest to wciąż znacząca rezerwa zasobów pracy, która może zwiększyć dobrobyt społeczny i ekonomiczny
- wyjaśniono w uzasadnieniu ustawy.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.