20 lat Barometru Ofert Pracy! Polski rynek wakatów w ciągłej transformacji

5 dni temu

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, jest od 20 lat przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ciągu tych dwóch dekad polski rynek wakatów, jak i cały rynek pracy uległy znacznym przeobrażeniom. Wakatów przybyło kilkukrotnie a stopa bezrobocia znacznie spadła. Transformacja rynku pracy zachodzi jednak nieustannie, podążając za zmianami technologicznymi, demograficznymi, społecznymi i innymi.

We wrześniu br. Barometr wzrósł. Był to już czwarty z rzędu oraz największy od kwietnia wzrost. W całym bieżącym roku z wyjątkiem maja wakatów przybywało, choć powoli. Liczba ofert pracy osiągnęła dolny punkt zwrotnego końcem ubiegłego roku. Wzrost w bieżącym roku zdołał przyczynić się do odbudowy liczby wakatów do poziomu obserwowanego w pierwszej połowie 2021 r.

Wzrost liczby wakatów napędzają w tej chwili pracodawcy z sektora usług oraz ci oferujący pracę fizyczną. We wrześniu liczba ogłoszonych ofert pracy związanych z pracą fizyczną osiągnęła nowe historyczne maksimum. W sektorze usług liczba wakatów wzrasta od siedmiu miesięcy i to w dość szybkim tempie, stopniowo zbliżając się do poziomu poprzedniego szczytu z kwietnia 2022 roku. Od marca nieśmiało wzrasta liczba ogłoszeń zatrudnienia skierowanych do tych poszukujących pracy, którzy posiadają wykształcenie w naukach społecznych. Pomimo tego, z powodu znaczących wcześniejszych spadków, liczba ofert pracy w porównaniu z latami ubiegłymi utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, bliskim wartościom z 2020 roku. Grupa ofert pracy wymagających wykształcenia w naukach ścisłych przez cały czas pozostaje najsłabiej rozwijającym się w tej chwili obszarem rynku. Liczba wakatów dla tego typu zawodów wciąż maleje. Wrzesień był szóstym miesiącem z rzędu, w którym spadła. Dostrzegamy jednak niepewne oznaki stopniowego spowolnienia tendencji spadkowej.

W przekroju regionalnym we wrześniu wzrost liczby internetowych ogłoszeń zatrudnienia notujemy w większości województw. Skala wzrostu zarówno w woj. o niskiej, jak i wysokiej stopie bezrobocia była zbliżona. Relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń o pracy ukazało się w woj. podlaskim, wielkopolskim oraz warmińsko-mazurskim. Największy spadek liczby wakatów wystąpił z kolei w woj. lubuskim, świętokrzyskim oraz zachodniopomorskim.

Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w sierpniu, po dwóch miesiącach wzrostów, spadła o 0,1 punktu proc. i wyniosła 5,1%. W przeciwieństwie do liczby ofert pracy, która wyraźnie zmalała w ostatnich latach, liczba bezrobotnych podczas tych koniunkturalnych zawirowań nie uległa wyraźnym zmianom. Utrzymuje się ona na niskim poziomie.

Idź do oryginalnego materiału