23 tysiące listów trafiło do skrzynek Polaków. Do wielu z nich przyjdą lub zadzwonią ankieterzy

2 tygodni temu
Główny Urząd Statystyczny wysłał kilkadziesiąt tysięcy listów, które są zapowiedzią kontaktu ze strony specjalnych ankieterów. Chodzi między innymi o wynagrodzenie, sytuację materialną oraz warunki mieszkaniowe. Czemu ma to służyć? "Celem jest pozyskanie aktualnych danych".
Listy podpisane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - Dominika Rozkruta - zostały wysłane do tysięcy losowo wybranych gospodarstw domowych w Polsce. Choć niektórzy mogli uznać to za oszustwo, prawda jest zupełnie inna. Jest to zaproszenie do wzięcia udziału w Europejskim Badaniu Warunków Życia Ludności, a w trakcie rozmowy z ankieterami mają padać pytania dotyczące zarobków oraz sytuacji finansowej i mieszkaniowej.


REKLAMA


Zobacz wideo
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: W zeszłym roku średnio 28 proc. naszych wydatków to zakupy żywnościowe


GUS wysyła listy do Polaków. Będzie trzeba odpowiedzieć na kilka ważnych pytań
O szczegóły sprawy zapytała redakcja TVN24 Biznes. Z pozyskanych informacji wynika, iż jest to element Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności.


Celem badania jest pozyskanie aktualnych i porównywalnych na poziomie państw Unii Europejskiej


- wyjaśnia urząd. Ankieterzy mają skontaktować się z osobami zaproszonymi do badania. Podczas rozmowy przeprowadzony zostanie wywiad, w którym padną pytania dotyczące między innymi:


warunków mieszkaniowych,
poziomu oraz źródłach dochodów,
sytuacji materialnej,
stopnia zaspokojenia podstawowych potrzeb,
stanu zdrowia.


Przedstawiciele GUS dodali, iż "przy badaniu zasadniczym dodatkowo, co roku realizowane są badania modułowe". Te obejmują ocenę zaspokojenia potrzeb dzieci w różnych aspektach oraz dostęp do usług.


Polacy dostają listy od GUS. Ponad 20 tysięcy osób otrzyma telefon od ankieterów
Takie pisma GUS miał wysłać do 23 tysięcy 163 gospodarstw domowych, które zostały wybrane w sposób losowy. Ankiety mają zostać przeprowadzane w dniach od 22 kwietnia do 26 czerwca 2024 roku.


Badanie będzie przeprowadzone na terenie całego kraju przez Główny Urząd Statystyczny od 22 kwietnia do 26 czerwca 2024 r. Jednym z podstawowych jego celów jest obserwacja zmian w sytuacji materialnej polskiego społeczeństwa na tle innych państw Unii Europejskiej


- czytamy w liście GUS. Natomiast badanie może zostać przeprowadzone w formie:


wywiadu bezpośredniego;
wywiadu telefonicznego;
spisu internetowego (w zakresie pytań z formularza indywidualnego).


Pozyskane w ankiecie informacje będą objęte tajemnicą statystyczną. Co ciekawe, w większości przypadków zaproszenie do udziału w badaniu otrzymały te osoby, które już wcześniej uczestniczyły w podobnej ankiecie. W ocenie urzędu "najbardziej wiarygodne oceny w badaniu uzyskuje się, o ile w badaniu w kolejnych latach uczestniczą te same osoby".


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału