400 zł w ramach nowego świadczenia. Trzeba spełnić tylko ten warunek

3 tygodni temu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje się do wypłat nowego świadczenia. W ramach wypłat beneficjenci będą otrzymywali po kilkaset złotych przez ponad 70 miesięcy. Przelewy rozpoczną się już niedługo. Pieniądze mogą otrzymać rodzice, a także opiekunowie prawni.


Nowe świadczenie wprowadzono na kanwie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2024 roku. Wraz z nim pojawiły się regulacje, które dotyczą wysokości dodatku do zasiłku rodzinnego, a także zasad jego wypłacania.

Dodatek do zasiłku rodzinnego jest wypłacany z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Mogą z niego skorzystać matki, ojcowie oraz opiekunowie prawni.

Osoby z tej grupy, żeby dostać pieniądze ze świadczenia, powinny wykazać się minimum sześciomiesięcznym stażem w pracy, który ma przypadać bezpośrednio przed urlopem wychowawczym. Dobrą informacją jest to, iż do stażu wlicza się okres zatrudnienia nie tylko w Polsce, ale i na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ile pieniędzy można dostać z dodatku do zasiłku rodzinnego?


Wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego wynosi 400 złotych. Świadczenie jest wypłacane co miesiąc. Długość okresu otrzymywania przelewów zależy od liczby dzieci, nad którymi sprawuje się opiekę.

Okres otrzymywania świadczenia przez matki, ojców oraz opiekunów prawnych dziecka może wynosić:


24 miesiące w przypadku sprawowania opieki nad jednym dzieckiem,

36 miesięcy w przypadku sprawowania opieki nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu,

72 miesiące w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością.


Warto wiedzieć, iż dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego to nie jest samoistne świadczenie – wypłacane wraz z zasiłkiem rodzinnym. Nowy okres zasiłkowy z wypłatami dodatku rusza 1 listopada 2024 roku.

Ważną informacją jest również to, iż ze świadczenia mogą skorzystać nie tylko rodzice, ale także opiekunowie prawni dziecka – jeżeli dziecko jest pod ich faktyczną opieką oraz jeżeli wystąpili do sądu rodzinnego o adopcję dziecka.

Kiedy nie można liczyć na wypłatę dodatkowego świadczenia?


Dodatkowe świadczenie może nie być wypłacone, jeżeli rodzice lub opiekunowie prawni podjęli lub kontynuują zatrudnienie albo inną pracę zarobkową, uniemożliwiającą sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Pieniędzy nie otrzymają też osoby, u których wykryto zbieg uprawnień do innych świadczeń. Zalicza się do nich:

świadczenie rodzicielskie,

świadczenie pielęgnacyjne,

specjalny zasiłek opiekuńczy,

dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,

zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.


Świadczenie nie będzie też przysługiwać osobom, których dziecko jest umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę – w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym. Wyjątkiem jest dziecko przebywające w zakładzie opieki zdrowotnej.

Idź do oryginalnego materiału