44-lecie Porozumień Sierpniowych w Nowosądeckiem

solidarnosc.krakow.pl 1 miesiąc temu

NOWY SĄCZ

44 rocznicę podpisania w Gdańsku Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” obchodzono w Nowym Sączu 30 sierpnia 2024 roku. Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się o godz. 18:00 mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w Kościele Matki Bożej Niepokalanej na Osiedlu Millenium. Koncelebrze przewodniczył Ksiądz Zbigniew Biernat – proboszcz Parafii Św. Jana Pawła II w Nowym Sączu, a zarazem Duszpasterz Ludzi Pracy, który wygłosił również okolicznościową homilię. W koncelebrze uczestniczyli także ks. Czesław Paszyński-proboszcz Parafii Matki Bożej Niepokalanej, ks. dr Antoni Koterla – kapelan „Solidarności, ks. Prałat Kazimierz Markowicz.

Wygłaszając homilię Ks. Zbigniew Biernat, niejednokrotnie przywoływał słowa Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko kierowane do uczestników Mszy Św. Za Ojczyznę w Kościele Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, który wówczas mówił: „Chcemy sobie mocno uświadomić, iż takiego ogromu cierpienia narodu nie wolno nam zaprzepaścić, ale w pokornej i ufnej modlitwie składać Bogu w ofierze. Zbyt wielka jest danina krwi, bólu, łez i poniewierki złożone u stóp Chrystusa, by nie powróciła od Boga jako dar prawdziwej wolności, sprawiedliwości i miłości. By nie doprowadziła do zmartwychwstania Ojczyzny, jak to miało miejsce w roku 1918, gdy zdawało się, iż jest to niemożliwe, ale trzy mocarstwa zaborcze naraz zostały pokonane. Po ludzku niemożliwe. Ale Bóg pokazał, iż u Boga wszystko jest możliwe”.

(…) „Walka z Bogiem, z Jego Kościołem jest zawsze potrzebna do walki z narodem, tak było pod zaborami, tak było w czasie bolszewickiej nawały, zniewolenia hitlerowskiego i komunistycznego. Tak samo jest i dziś, kiedy znów odżywają pomysły rodem „z piekła krematoriów i gułagów”. Zawsze walczono z Kościołem, który był ostoją narodu, gdzie pielęgnowano narodowe tradycje, obyczaje i język, promowano dobre wartości. Zauważmy, iż przybiera na sile walka z Bogiem. Poza kłamliwymi deklaracjami kryje się nienawiść do Chrystusa. W Polsce usuwa się krzyże ze szkół i miejsc pracy i gwałci się sumienia dzieci, młodzieży, wprowadzając pod hasłami zdrowia, demoralizację, a dodatkowo ograniczając katechezę w szkołach. Gwałtem i przemocą chce się zmienić Polskę katolicką na Polskę ateistyczną”. (…) „Warto jednak wskazać, iż co siejemy dziś, to zbierać będziemy jutro, bo jak mówił bł. Ks. Jerzy Popiełuszko: Życie ludzkie i życie narodu jest jak gleba: gdy wrzuca się w nią plewy, zbiera się chwasty, a gdy wrzuca się ziarno, ziarno prawdy, miłości, poszanowania ludzkiej godności, zbiera się plon i to zbiera się plon obfity” – mówił ksiądz Biernat.

(…) „Kiedy dziś patrzymy na naszą brutalną codzienność na otumanionych diabelskimi pomysłami elity polityczne. Kiedy patrzymy na środki masowego przekazu: telewizję, radio, prasę i Internet, promujące zło i budzące odrazę grzechy. Kiedy widzimy, iż na naszych oczach rozpada się to, jakże drogie pokoleniom Polaków: Bóg, Honor, Ojczyzna i rodzina, jako ostoja wartości. Może w tej sytuacji zadajemy sobie pytanie co robić dalej? Bł. Ks. Jerzy mówił: „Może jeszcze do skuteczności ofiary kielicha narodu potrzeba więcej naszego osobistego zaangażowania? Może jeszcze za mało naszych dobrowolnych wyrzeczeń, za mało czysto ludzkiej solidarności, za mało odwagi do demaskowania zła, za mało troski o cierpiących, krzywdzonych (…)? Może ciągle za dużo w nas egoizmu, zalęknienia, za dużo pijaństwa, za dużo ludzi sprzedajnych, bez własnego zdania, chcących wygrywać własne interesy kosztem innych? Może ciągle jeszcze za mało tych, którzy są wierni ideałom, za które bracia nasi przelali własną krew?

(…) Drodzy Bracia i Siostry! Sierpień 1980 roku niech będzie zachętą dla wszystkich, którzy dzisiaj są jeszcze zniechęceni, upadający na duchu i zalęknieni. Niech będzie zachętą do pracy nad sobą i nad innymi, nad utwierdzeniem i pomnażaniem nadziei, iż z każdej sytuacji Bóg jest zdolny wyprowadzić naród ku wolności, gdy lud jest wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, i gdy żyją wiara, nadzieja, prawda i solidarność” – powiedział ksiądz Biernat.

Po zakończonej Eucharystii, uczestnicy, na czele z pocztami sztandarowymi organizacji związkowych NSZZ „Solidarność”, służb mundurowych oraz sądeckich szkół, przeszli pod Pomnik Solidarności gdzie zgromadzili się internowani i więzieni działacze sądeckiej „Solidarności”, władze samorządowe miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, przedstawiciele Biur Parlamentarnych, radni wojewódzcy, byli i obecni działacze „Solidarności”, przedstawiciele nowosądeckiego Oddziału Gazety Polskiej, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz mieszkańcy miasta Nowego Sącza. Odśpiewano hymn Polski.

W okolicznościowym przemówieniu wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność/kierownik Sądeckiego Oddziału Krzysztof Kotowicz, nawiązując do historycznego faktu podpisania Porozumień Sierpniowych, mówił: – »To już 44 lata jak doszło do zrywu robotniczego, w wyniku którego powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność«. Przez te wszystkie lata Związek ten dział aktywnie na polu społecznym
i patriotycznym. Może ktoś zadaje pytanie, czy w obecnych czasach Związek Zawodowy „Solidarność” jest potrzebny? Otóż cele i podstawowe zadania się nie zmieniły. Patrząc na rodowód i dorobek, „Solidarność” również dzisiaj ma prawo, a choćby obowiązek mówienia, jakiej Polski chcemy dzisiaj i dla przyszłych pokoleń. Chcemy Polski wolnej i bezpiecznej. Domagamy się wsparcia dla służb mundurowych, które strzegą naszych granic i bezpieczeństwa wewnętrznego. W ślad za naszymi poprzednikami domagamy się krzyża w przestrzeni publicznej, zakładach pracy, instytucjach, szkołach. Domagamy się poszanowania wyznawania wiary. To dzięki krzewieniu wiary chrześcijańskiej i nauki religii Naród jest zdrowszy moralnie. Domagamy się, by w szkołach uczono patriotyzmu i prawdziwej historii. Nie takiej pisanej nam przez sąsiadów, czy to z jednej, czy z drugiej strony Kraju. Chcemy Polski w Unii Europejskiej, ale na zasadzie europy ojczyzn,
z poszanowaniem kultury i wartości danego Kraju. Jak pokazuje historia, żadne superpaństwo nie przetrwało, wcześniej czy później rozsypuje się. Nasz Związek Zawodowy „Solidarność” stoi na straży spraw społecznych i pracowniczych mając na względzie również dobro Rzeczypospolitej Polskiej. Wspieramy sprawy ochrony środowiska, ale jesteśmy przeciwni polityce tzw. Europejskiego Zielonego Ładu, który jest szkodliwy dla Polskiej gospodarki, ale również uderza w każdego obywatela Naszego Kraju. Przypomnę, iż w tej chwili zbieramy podpisy poparcia dla wniosku o referendum ogólnokrajowe w sprawie Zielonego Ładu”.

„Szanowni zebrani, przez ostatnie kilka miesięcy w Polsce obserwujemy zamykanie zakładów, zwolnienia pracownicze na szeroką skalę, wyprowadzanie produkcji do innych krajów, ograniczanie strategicznych inwestycji. Problem dotyka również boleśnie subregionu sądeckiego. Zwolnienia grupowe w Poczcie Polskiej. Zwolnienia grupowe w PKP CARGO, w tutejszym oddziale ma być zwolnionych 200 pracowników na ok. 250 zatrudnionych, a za tym idzie likwidacja warsztatów naprawczych w Stróżach i Nowym Sączu, w naszym otoczeniu, blisko granicy państwa co ma strategiczne znaczenie. Nie przedstawia się żadnego programu naprawczego tylko likwidacja i zwolnienia grupowe. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Nasz Kraj – Polskę i wszyscy, a szczególnie decydenci polityczni, będziemy wcześniej czy później rozliczeni za działania szkodliwe, a choćby za zaniedbania. Szanowni uczestnicy dzisiejszej uroczystości, zróbmy wszystko, co jest możliwe, aby trud, poświęcenie i dokonania tych, co tworzyli „Solidarność” nie poszły na marne! Boże błogosław Polskę! Boże błogosław „Solidarność”!” – powiedział Krzysztof Kotowicz.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Tomasz Zaborowski. – „Sierpień 1980 roku. Można powiedzieć, iż zaczęło się to wszystko 17 sierpnia, gdy spisano 21 postulatów sierpniowych. Potem były porozumienia szczecińskie, gdańskie, jastrzębskie i katowickie. To te wydarzenia pozwoliły, iż Związek Zawodowy „Solidarność” mógł nazywać się niezależnym. Niezależnym, który mógł żądać, oceniać i opiniować. Co prawda, władza gwałtownie zerwała te porozumienia. Nie zdawała sobie jednak sprawy z tego, iż ziarno wolności, które zostało raz zasadzone, już nigdy nie można zdeptać i cokolwiek zrobiliby, to ta wolność demokratyczna zakiełkowała i już nigdy nie można jej było wyplenić. Czy związek ma prawo bytu teraz? Ma prawo bytu, tylko solidarnie, czyli razem, tylko „Solidarność”, ta dużą literą, „Solidarność” zjednoczona, mocny związek zawodowy ma prawo, obowiązek i możliwość upomnieć się o losy pracowników. O losy pracowników PKP Cargo, pracowników Poczty Polskiej, których wyrugowano z jakichkolwiek rozmów o przyszłości swoich zakładów. My się na to nie zgodzimy. Zwracam się do was, Wy, którzy budowaliście „Solidarność”, którzy tworzyliście i broniliście ją. Zapłaciliście za swoje przekonania bardzo wysoką cenę. Byliście zwalniani z pracy, internowani. Zmuszano Was do wyjazdu za granicę. Niejednokrotnie płaciliście własną krwią. Proszę, przypominajcie nam za każdym razem, iż tylko razem, wspólnie, solidarnie jesteśmy w stanie przeciwstawić się temu, co dzieje się w Polsce. Tylko wtedy jesteśmy w stanie pomóc tym najsłabszym, naszym kolegom z różnych miejsc pracy. Przypominajcie nam za każdym razem, iż mamy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaka i komu tę Polskę mamy zostawić” – powiedział Tomasz Zaborowski.

Podczas uroczystości dwóch zasłużonych działaczy „Solidarności” – Jan Kociołek i Krzysztof Michalik-zostało uhonorowanych tytułem „Zasłużony dla NSZZ »Solidarność« Regionu Małopolskiego za „odwagę głoszenia prawdy i wierność ideałom »Solidarności« oraz wieloletnią pracę i działalność na rzecz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego »Solidarność«”. Pamiątkową statuetkę Janowi Kociołkowi wręczył Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Tomasz Zaborowski. Drugiemu z uhonorowanych, ze względu na nieobecność, statuetka zostanie wręczona w późniejszym terminie.

Odbierając statuetkę, Jan Kociołek powiedział: – „Pragnę podziękować za docenienie tych 44 lat działalności w związkach zawodowych. Różne były koleje związków, ale przetrwaliśmy i mam nadzieję ,przetrwamy”.

Następnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Solidarności. Kwiaty złożyli: Internowani i więzieni działacze „Solidarności” na czele z Andrzejem Szkaradkiem, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Tomasz Zaborowski wraz z Krzysztofem Kotowiczem i działaczami zakładowych organizacji zakładowych NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele biur parlamentarnych Posłów na Sejm RP Patryka Wichra, Ryszarda Wilka, przedstawiciel europosła Arkadiusza Mularczyka, delegacje zakładowych organizacji związkowych NSZZ „Solidarność”, członkowie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Franciszek Kantor i Michał Nowak, przedstawiciele władz miasta Nowego Sącza i Rady Miasta Nowego Sącza, delegacje służb mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, delegacje Gazety Polskiej. Zapalono znicze.

We Mszy Św. oraz w uroczystości pod Pomnikiem Solidarności wzięły udział poczty sztandarowe: Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, sądeckich szkół oraz organizacji związkowych NSZZ „Solidarność”: PKP Cargo S.A., PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Nowym Sączu, TOKAI COBEX Polska Sp. z o.o., Poczty Polskiej S.A. oraz Nadleśnictwa Stary Sącz.

Na zakończenie zagrano i odśpiewano hymn „Solidarności” oraz „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Wystąpienie Krzysztofa Kotowicza, kierownika sądeckiego oddziału” Solidarności”:

Tekst: G. Święs

Foto. S. Adamczyk

GORLICE

1 września w Gorlicach obchodzono 44 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandarów do Bazyliki Mniejszej w Gorlicach, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność” w 44 rocznicę jego powstania. Mszy świętej przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz proboszcz Stanisław Ruszel przypominając historię wydarzeń sierpniowych. Nawiązał również do obecnej sytuacji w kraju, w której jak 44 lata temu walczono z Kościołem i krzyżem, podkreślając, iż w tej chwili sytuacja się powtarza. – Dziś też ściąga się krzyże w przestrzeni publicznej, niszczy się symbole katolickie i wartości moralne.

Po mszy św. uczestnicy na czele z pocztami sztandarowymi przeszli pod pomnik Papieża Jana Pawła II na Palcu Kościelnym. Tam nastąpiła dalsza część obchodów, którą rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego.

Uroczystość poprowadził Krzysztof Kotowicz – zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, który witając zaproszonych gości oraz uczestników obchodów, przypomniał, iż cele i podstawowe działania Związku nie zmieniły się, a patrząc na rodowód i dorobek, „Solidarność” również dzisiaj ma prawo a choćby obowiązek mówienia jakiej Polski chcemy dzisiaj i dla przyszłych pokoleń, a chcemy Polski wolnej i bezpiecznej. Domagamy się wsparcia dla służb mundurowych, które strzegą naszych granic i bezpieczeństwa wewnętrznego, krzyża w przestrzeni publicznej, zakładach pracy, instytucjach i szkołach, poszanowania ludzi wyznających wiarę katolicką. Domagamy się, by w szkołach uczono patriotyzmu i prawdziwej historii.

Solidarność wspiera sprawy ochrony środowiska, ale jesteśmy przeciwni polityce tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. W tym miejscu przypomniał, iż w tej chwili zbieramy podpisy poparcia dla wniosku o referendum ogólnokrajowe w sprawie Zielonego Ładu.

Po wystąpieniu przystąpiono do składnia kwiatów pod pomnikiem papieża Jana Pawła II. Symboliczne wiązanki złożyli: przedstawiciele „Solidarności”, starosta powiatu gorlickiego Mirosław Waląg wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Krzysztofem Zagórskim, burmistrz miasta Gorlice – Rafał Kukla z przewodniczącym Rady Miasta Gorlice – Robertem Ryndakiem, przedstawiciele Bractwa Kurkowego w Gorlicach oraz przedstawiciele służb mundurowych w osobach: zastępca komendanta policji – Mirosława Mazura i komendanta straży pożarnej – Waldemara Kroka.

Na koniec uroczystości odśpiewano hymn Solidarności.

W tym dniu również w Gorlicach obchodzono 85 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po zakończonej uroczystości zebrani z pocztami sztandarowymi przeszli pod Szklarczykówkę, gdzie znajduje się miejsce pamięci narodowej, by oddać hołd tym, którzy poświęcili swoje życie i przelali krew w obronie naszej ojczyzny. Tam również złożono wiązanki kwiatów i odmówiono modlitwę w intencji ofiar wojny.

Na koniec w Biurze Oddziału odbyło się spotkanie z osobami internowanymi oraz działaczami z tamtych lat.

Idź do oryginalnego materiału