44. rocznica powstania NSZZ Solidarność. Odsłonięto mural poświęcony pamięci ludzi walczących o wolność

solidarnosc.rzeszow.org.pl 2 miesięcy temu

30 sierpnia odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu „Nie ma wolności bez Solidarności” na budynku siedziby Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Uroczystość była wpisana w obchody 44. rocznicy Porozumień Sierpniowych i Dnia Solidarności i Wolności w Rzeszowie.

Mural zatytułowany „Nie ma wolności bez Solidarności”, którego autorem jest Paweł Wołos przedstawia dłoń w geście symbolizującym zwycięstwo. Dłoń wypełniona jest wizerunkiem ludzi ze zdjęcia wykonanego przez śp. Janusza Witowicza 3 maja 1981 roku podczas uroczystości patriotycznych na rzeszowskim Rynku.
Odsłonięcia dokonali dr hab. Dariusz Iwaneczko – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Mieczysław Liber – prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego oraz Bogumiła Stec-Świderska – zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ solidarność, a mural poświęcił ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba.

W przemówieniach, zaproszeni goście podkreślali jak ważna jest pamięć o ludziach, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością.
Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN w Rzeszowie zwrócił uwagę na biało-czerwoną flagę, która jest jedynym kolorowym elementem muralu. Symbolizuje nadzieję na odzyskanie przez Polskę niepodległości. – Tamta Solidarność, tamto pokolenie w sposób jednoznaczny odnosiło się do wartości reprezentowanych przez Polskę niepodległą – mówił D. Iwaneczko.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego zauważyła, iż mural jest znakomitą lekcją historii dla młodych pokoleń Polaków, którym należy stale przypominać o tym, jak trudna była droga do wolności i jak trzeba dbać aby tej wolności nie stracić.
Bogumiła Stec-Świderska, zastępca przewodniczącego ZR podkreśliła znaczenie słów św. Jana Pawła II, które widnieją na muralu. Są przypomnieniem, iż „Solidarność” zawsze stała na straży wolności i będzie jej pilnować. – Nie ma wolności bez prawdy, nie ma wolności bez Solidarności, nie ma wolności bez ofiar i nie ma wolności bez miłości. Nie spodziewajmy się odrodzenia Ojczyzny bez odrodzenia się każdego z nas – dodała B. Stec-Świderska.

Po uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą „Znanym i Nieznanym Ludziom Solidarności”, która widnieje na obelisku upamiętniającym Adama Matuszczaka – współtwórcę Solidarności w WSK PZL Rzeszów.
Uczestnicy uroczystości przed budynkiem mogli zapoznać się z wystawą archiwalnych zdjęć, między innymi z czasów tworzenia się Solidarności w Rzeszowie oraz stanu wojennego.

Później uczestnicy udali się do kościoła farnego, gdzie odprawiono mszę za Ojczyznę i członków NSZZ Solidarność. Koncelebrze przewodniczył ks. proboszcz Jan Szczupak, a kazanie wygłosił ks. prałat Stanisław Słowik. Druga część uroczystości odbyła się przed krzyżem milenijnym, gdzie w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku gromadzili się opozycjoniści. Tam odmówiono modlitwę, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji złożyli kwiaty. Wspólnie z chórem WierCantus odśpiewano hymny: państwowy i Solidarności oraz utwór Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”.

Idź do oryginalnego materiału