Elastyczne godziny pray czy płatny urlop wypoczynkowy powoli nie robią już wrażenia kandydatach do pracy. Popularne koncerny coraz odważniej stawiają na pierwszym miejscu swoich pracowników, tworząc z miejsca pracy przyjazną i bezpieczną przestrzeń dla wszystkich. Światowi liderzy prześcigają się w oferowanych benefitach, czyniąc swoje miejsca pracy wyjątkowymi i niezwykle pożądanymi. Idealnym przykładem będzie tu wspierająca politykę rodzinną Patagonia, do której aplikowało … 9 tysięcy osób na jedno miejsce. Które firmy są najbardziej cenione na rynku pracy? Przeanalizowaliśmy światowe rankingi i opinie, by wyłonić najlepszych pracodawców w modzie w 2023 roku.
Najlepsi pracodawcy w branży mody 2023: Patagonia
Amerykańska marka znana z proekologicznego podejścia do mody działa na rynku od 1975 roku. Producent odzieży i sprzętu outdoorowego słynie nie tylko z troski o środowisko, ale i wellbeing swoich pracowników. Jak dowodzą najnowsze dane, rotacja w firmie ma wynosić zaledwie 4 proc. Imponującym jest fakt, iż na jedno miejsce pracy w Patalgonii szacuje się około 9 tys. zainteresowanych.
Patagonia stara się zapewnić najdogodniejsze warunki pracującym rodzicom, stąd jednym z benefitów stało się dofinansowanie opieki nad dziećmi w miejscu pracy. Warto podkreślić, iż już w 1984 roku firma zdecydowała się otworzyć własne ośrodki opieki nad dziećmi zlokalizowane tuż przy głównej siedzibie firmy i centrum dystrybucyjnym. Co szczególnie atrakcyjne i bardzo rzadko spotykane w Stanach Zjednoczonych, firma gwarantuje płatny czternastotygodniowy urlop rodzicielski i chorobowy.
Co jeszcze wyróżnia Patagonię na rynku? Firma otwarcie popiera działania aktywistyczne swoich pracowników, którzy na wypadek trafienia do aresztu podczas protestu ekologicznego, wyjdą na wolność za kaucją opłaconą przez swojego pracodawcę. Pracownicy Patagonii otrzymują również możliwość wzięcia udziału w dwumiesięcznym płatnym wolontariacie na rzecz ochrony środowiska.
Najlepsi pracodawcy w branży mody 2023: Uniqlo
Japońska marka Uniqlo, firma o wyjątkowo długiej i ciekawej tradycji, należy do portfolio Fast Retailing – trzeciego najbardziej dochodowego koncernu odzieżowego na świecie. Na czele biznesu stoi Tadashi Yanai – najbogatszy japoński biznesmen, który pomimo licznych wzlotów i upadków, prowadzi Swój biznes nieprzerwanie od 1972 roku. 30 lat temu Yanai spisał filozofię swojej marki w dokumencie nazwanym 23 zasadami zarządzania. Reguły te przestrzegane są do dziś.
Oprócz wyjątkowej troski o klientów marki, Uniqlo przywijązuje wyjątkową wagę do warunków pracy, jakie oferuje. Priorytetem firmy jest zapewnienie równowagi pomiędzy pracą a życiem codziennym, dbałość o kulturę pracy i … wyjątkowy system wynagrodzeń. Yanai zaproponował, by każdy pracownik Uniqlo – w zależności od piastowanego stanowiska – dostawał taką samą pensję. Ta metoda jest już stosowana w wyższych kadrach kierowniczych marki.
Najlepsi pracodawcy w branży mody 2023: Nike
Amerykański koncern Nike to jeden z największych na świecie producentów obuwia, odzieży i akcesoriów sportowych. Aktualnie zatrudnia ponad 63 tys. osób na świecie. Ciągły rozwój technologiczny czyni z Nike atrakcyjnego pracownika nie tylko dla osób zainteresowanych pracą w branży mody, ale szerokiego grona inżynierów, analityków, czy specjalistów od AI. W 2022 roku spółka otworzyła w Gdańsku Centrum Technologiczne oferując pond 100 nowych stanowisk pracy. Koncern Nike zajął 14. miejsce wśród najlepszych polskich pracodawców według „Forbes”.
Nike oferuje szereg benefitów pracowniczych i dostępnych ścieżek rozwoju. Stale inwestujemy w naszych pracowników na wielu płaszczyznach – od ochrony zdrowia po stabilność finansową – aby pomóc im dążyć do doskonałości w pracy i poza nią. W NIKE naszym celem jest pomagać współpracownikom w osiągnięciu pełni możliwości – czytamy na oficjalnej stronie pracodawcy.
Najlepsi pracodawcy w branży mody 2023: Zalando
Zalando to wiodąca europejska internetowa platforma modowa, prowadząca działalność na 15 rynkach. Zespół Zalando tworzy 16 tysięcy pracowników z ponad 140 państw na całym świecie. Zgodnie z ogłoszoną w 2022 roku strategią do.BETTER, firma stawia na cel pielęgnowanie różnorodności i inkluzywności nie tylko pośród klientów, ale i pracowników i kierownictwa spółki.
Wśród benefitów pracowniczych Zalando wymienia się m.in. wynagrodzenie uzależnione od wyników, program partycypacji pracowników, elastyczne godziny pracy czy dodatkowe dni urlopu. Pracownicy Zalando mogą liczyć na darmowe napoje i owoce, różnorodne oferty sportowe i zdrowotne czy rabat pracowniczy na zakupy wysokości 40 proc.
Najlepsi pracodawcy w branży mody 2023: H&M
Szwedzki koncern odzieżowy działa na rynku modowym od 1975 roku. H&M wielokrotnie został doceniony wśród grona najlepszych pracodawców w branży odzieżowej. Na szczególną uwagę zasługuje przyjazna atmosfera pracy oraz wspieranie indywidualności. Nie można pominąć licznych benefitów w postaci indywidualnej ścieżki rozwoju, programu wewnętrznych awansów, czy atrakcyjnych bonusów pracowniczych.
Co sprawia, iż jesteśmy wyjątkowi? Nie ma jednej rzeczy. Jest to połączenie wielu aspektów – naszej kultury pełnej inkluzywności & współpracy, naszych silnych wartości, wyzwań & możliwości rozwoju, benefitów & nie tylko. Przede wszystkim to ludzie sprawiają, iż jesteśmy tym, kim jesteśmy – zachwala szwedzki pracodawca.
Najlepsi pracodawcy w branży mody 2023: Lululemon
Marka Lululemon, zajmująca pierwsze miejsce na liście firm zajmujących się sprzedażą detaliczną według Glassdor, wspięła się na szczyt w stosunkowo krótkim czasie. Założona w 1998 roku jako kanadyjsko-amerykańska marka, posiada w swojej ofercie odzież sportową dla kobiet i mężczyzn. Jej kultowymi już produktami stały się stroje do jogi.
Lululemon zyskał 4.3/5 punktów w rankingu Glassdor, co czyni go najlepszym pracodawcą wśród firm z branży mody i jedynym, który znalazł się na liście stu najlepszych pracodawców na świecie wg tegorocznego zestawienia. Lululemon doceniany jest m.in. za wspieranie inkluzywności, stworzenie silnej wspólnoty, premie, benefity oraz … płatne godziny, które można poświęcić na trening.
Najlepsi pracodawcy w branży mody 2023: Adidas
Niemiecki gigant to pionier nie tylko na rynku obuwia i odzieży sportowej. Koncern z siedzibą w Herzogenaurach posiada też bardzo przychylne opinie jako pracodawca. Na całym świecie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 60 tysięcy osób. Adidas wielokrotnie triumfował w światowych rankingach jak m.in. Top Employers Institute, 2018 czy Glassdoor Employees Choice Award, 2017. Adidas jest też wyjątkowo ceniony przez Polaków, zyskując miano najlepszego pracodawcy 2023 według rankingu magazynu Forbes – Poland’s Best Employers 2023.