8 sierpnia – Wielki Dzień Pszczół

1 rok temu
Zdjęcie: 8 sierpnia – Wielki Dzień Pszczół


8 sierpnia obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. Pszczoły to nie tylko pyszny miód, zdrowy propolis czy użyteczny wosk. Poprzez zapylanie pszczoły znacząco wpływają na funkcjonowanie całego ekosystemu, zapewniają lepszą jakość owoców i warzyw oraz podnoszą wydajność upraw. 8 sierpnia to nie jedyne święto pszczół w roku.

Dzień Dobrych Uczynków

Pszczoły są nadrodziną owadów z rzędu błonkoskrzydłych. Zalicza się do nich ponad 20 tys. gatunków, z czego kilkaset występuje w Polsce. W większości pszczoły prowadzą samotniczy tryb życia, są jednak gatunki, które wytworzyły skomplikowane struktury społeczne. Na Ziemi pszczoły istnieją od ponad 50 milionów lat i stanowią istotny element utrzymujący równowagę ekosystemu.

Pszczoły żywią się nektarem oraz pyłkiem kwiatowym, a jednocześnie zapylają odwiedzane rośliny umożliwiając im zapłodnienie, a w konsekwencji powstanie owocu. Odpowiadają za zapylanie ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie. Co więcej, niektóre z gatunków roślin nie owocowałyby w ogóle bez pracy pszczół. Niemal 1/3 żywności powstaje właśnie dzięki ich pracy. Pszczoły nie zapylają tylko roślin użytkowych, ale także rośliny dzikie, które tworzą ekosystemy lądowe i produkują niezbędny do oddychania tlen. W ten sposób w znacznym stopniu pszczoły wpływają na cały ekosystem i ludzkie życie. Ich wyginięcie miałoby trudne do oszacowania konsekwencje.

Niestety proces zanika pszczół z ekosystemu już się rozpoczął, a pierwsze doniesienia o ich masowym wymieraniu pochodzą z 1995 roku ze Stanów Zjednoczonych. w tej chwili problem dotyka już całego świata i stanowi problem nie tylko dla pszczelarzy. Wymieranie pszczół spowodowane jest przez zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej (ang. Colony Collapse Disorder, skrót CCD) czyli zespół chorobowy występujący w rodzinach pszczoły miodnej. Objawem CCD jest nagłe zmniejszanie wielkości kolonii pszczół robotnic, które wylatując z ula często już do niego nie wracają. Znikające bez śladu pszczoły pozostawiają czerw bez opieki, co powoduje wyginięcie również kolejnego pokolenia. W dużej mierze odpowiedzialne są za to pestycydy, które wywołują zmiany w systemie nerwowym pszczół. Ostatnia dekada przyniosła straty w pszczelich rodzinach tak duże, iż zjawisko to budzi poważne obawy. Powoli zanikają kolejne gatunki pszczół.

Wielki Dzień Pszczół obchodzony 8 sierpnia to święto polskie, powołane do życia dzięki programowi „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Z tej okazji w całym kraju organizowane są wydarzenia poświęcone tym małym ważnym owadom. Placówki przyrodnicze takie jak ogrody botaniczne, parki narodowe i krajobrazowe, ośrodki edukacji ekologicznej, muzea i skanseny przygotowują dla odwiedzających liczne atrakcje. Przygotowywane są także pakiety edukacyjne, w których można znaleźć istotne informacje na temat pszczół, a także sposoby na to jak można im pomóc.

Istnieje wiele sposobów na pomoc pszczołom. Nie wymagają one szczególnych nakładów pracy. Osoby, które chcą się zaangażować w te pomoc powinny podczas zakupów wybierać produkty z ekologicznych upraw, unikać produktów modyfikowanych genetycznie, kupować miód z rodzimych, sprawdzonych pasiek. Więcej informacji oraz sposobów pomocy pszczołom znajduje się w pakiecie edukacyjnym pod linkiem:

Liczby Mówią: Światowy Dzień Pszczół

8 sierpnia to nie jedyny dzień, kiedy pszczoły obchodzą swoje święto. W 2017 roku ONZ uchwaliło 20 maja Światowym Dniem Pszczoły.

Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/ 05.08.2020

Aktualizacja 7.08.2023

Idź do oryginalnego materiału