II wojna światowa – największa wojna w dziejach, zaliczana do wojen totalnych, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Walki toczyły się głównie w Europie, Azji oraz Afryce i na wszystkich oceanach, choć miała także epizody w Arktyce i Ameryce Północnej. Oprócz państw Europy, ich kolonii i państw Azji brały w niej udział także państwa obu Ameryk. Mimo podpisania przez Niemcy 8 maja 1945 roku aktu bezwarunkowej kapitulacji, na niektórych obszarach działania zbrojne trwały jeszcze przez jakiś czas.
W wojnie uczestniczyło 1,7 miliarda ludzi, w tym 110 milionów ludzi z bronią. Zginęły w niej dziesiątki milionów osób; według różnych szacunków od 50 do 78 milionów. Rekordowe liczby to skutek między innymi ludobójstw, przede wszystkim Holokaustu, pochłaniających miliony ludzkich istnień.
II wojna światowa, zakończyła się wejściem w życie aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, 8 maja 1945 roku o 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godzinie 23.01. Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie. Wydawałoby się, iż najgorsze czasy już się zakończyły. Niestety, pierwsze lata po wojnie były dla ludności bardzo trudne. Zniszczone miasta, zaginieni członkowie rodzin, bieda i brak wszystkiego, bardzo dawały się we znaki.
A jak wyglądały Rzeszowszczyzna i obecne tereny województwa podkarpackiego w pierwszych powojennych latach, jak żyli ludzie oraz jak wyglądały losy żołnierzy, którzy zaangażowali się w pomoc przesiedlonym rodakom za granicą? Przeczytasz w dodatku historycznym IPN (do pobrania poniżej).
W numerze:
dr Tomasz Bereza – „Dzień Zwycięstwa”
dr Paweł Fornal – 8 maja 1945 r. na Rzeszowszczyźnie w raportach kierownika Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego
dr Piotr Chmielowiec – Polscy żołnierze pomagają wysiedleńcom
źródło: IPN Oddział w Rzeszowie