13 lipca odbyły się obchody 81 rocznicy przeprowadzonej w 1944 r. przez Armię Krajową „Akcji Koppe”. Jej celem byłą likwidacja dowódcy SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie, gen Wilhelma Hoppego, odpowiedzialnego za represje skierowane przeciwko Polakom.

Akcja przeprowadzona przez żołnierzy z harcerskiego batalionu „Parasol” i Kedywu Okręgu Kraków AK zakończyła się niepowodzeniem, gdyż zbrodniarz przeżył zamach, a zginęła część uczestników akcji, zarówno na miejscu wydarzenia przy ul. Powiśle, jak i potem w trakcie ewakuacji w stronę Warszawy. Jedynym efektem było uświadomienie Niemcom, iż nie są bezpieczni w Krakowie, choćby w pobliżu Wawelu – wówczas siedziby generalnego gubernatora Hansa Franka. Zmiana dowódcy policji przyniosło też zelżenie represji skierowanych przeciwko Polakom.

W miejscu próby zamachu przy ul. Powiśle stoi Pomnik Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej oraz tablica upamiętniającą Akcję. Tam też co roku realizowane są uroczystości współorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, gdzie spotykają się przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerskich i władz samorządowych. Uczestniczą w nich także żołnierze Wojska Polskiego, szczególnie jednostki specjalne.

W obchodach tych uczestniczyła także reprezentacja Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” z pocztem sztandarowym. Kwiaty pod pomnikiem składał w imieniu Zarządu zastępca przewodniczącego Adam Lach. W trakcie uroczystości odczytano też Apel Poległych poświęcony pamięci wszystkich ofiar konspiracji narodowej w czasie II wojny światowej. W uroczystościach uczestniczył też kapelan środowisk patriotycznych, o. Jerzy Pająk, który odmówił specjalną modlitwie za poległych.

Druga część uroczystości odbyła się w Udorzu leżącym na trasie odwrotu w kierunku Warszawy, żołnierzy „Parasola” po przeprowadzeniu Akcji, gdzie zginęło dwóch żołnierzy AK, a trzech wpadło w ręce Niemców, którzy zamordowali ich w trakcie przesłuchania.
