Abonament RTV to opłata, która obowiązuje wszystkie osoby posiadające radio lub telewizor. Temat ten budzi sporo emocji, zarówno wśród obywateli, jak i polityków. W kwietniu zeszłego roku pisaliśmy choćby o pomyśle zastąpienia opłaty abonamentowej nowym podatkiem. Póki co jednak przepisy się nie zmieniły. Ile zatem wynoszą stawki od 1 stycznia 2025 roku?
REKLAMA
Zobacz wideo Bogdan Zdrojewski: Liczę na to, iż od stycznia 2025 abonament RTV zostanie zlikwidowany
Poczta Polska: abonament RTV 2025 pozostanie bez zmian. Każdy może jednak płacić mniej
Zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 roku wysokość opłat za abonament RTV zostanie utrzymana w tym roku na takim samym poziomie. Oznacza to, iż obowiązujące w tej chwili stawki wynoszą:
8,70 złotych miesięcznie, jeżeli korzystamy z radia samochodowego lub domowego;
27,30 złotych miesięcznie, jeżeli korzystamy z odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego.
Poczta Polska przypomina jednak, iż wszyscy użytkownicy odbiorników mogą liczyć na spore zniżki, o ile dokonają opłaty z góry. Najkorzystniejsze będzie opłacenie całego roku do 25 stycznia 2025 roku, ponieważ wówczas otrzymamy 10-procentową zniżkę. Oznacza to, iż w ciągu roku w przypadku radia zapłacimy 94 złote zamiast 104,40 złotych (10,40 zł oszczędności), a użytkowanie telewizora będzie nas kosztować 294 złote zamiast 327,60 złotych (33,60 zł oszczędności).
Zobacz też: Działalność niezarejestrowana w 2025 roku. Są nowe limity. Teraz można zarobić więcej
Przy krótszych okresach też będą nam przysługiwać ulgi, jednak mniejsze. Przykładowo za uiszczenie opłat za dwa miesiące z góry zostanie uwzględniona 3-procentowa zniżka, za trzy miesiące 4-procentowa, a za pół roku 5-procentowa. Dokładne kwoty wraz z podziałem na urządzenia znajdziemy na stronie Poczty Polskiej. Musimy tylko pamiętać przy tym, aby wpłat dokonywać zawsze w terminie do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. To jednak nie koniec możliwości zaoszczędzenia.
Abonament RTV 2025: emeryci nie są jedyną grupą zwolnioną z opłat. Pamiętaj przy tym o formalnościach
Z opłat abonamentowych są w pełni zwolnione następujące grupy:
osoby, które ukończyły 75 rok życia,
osoby zaliczone do pierwszej grupy inwalidzkiej,
weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, o ile jej wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia,
osoby posiadające status bezrobotnych.
Co ważne, samo spełnienie tych kryteriów nie wystarczy. Nasze prawo do zwolnienia musimy najpierw potwierdzić w placówce pocztowej poprzez okazanie odpowiedniego dokumentu. Zwolnienie od opłat będzie przysługiwać od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonamy tych formalności.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.