Dziewiętnastu republikańskich kongresmenów amerykańskiego Kongresu wystąpiło z otwartym pismem do prezydenta J. Bidena z apelem o zaprzestanie niczym nieograniczonego finansowania Ukrainy w wojnie z Rosją.
20 kwietnia w Waszyngtonie opublikowano list 19 członków Kongresu USA kierowany do „Czcigodnego” Josepha R. Bidena, prezydenta USA.
Zdaniem wspomnianych członków kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki, skala pomocy amerykańskiej dla Ukrainy, zagraża bezpieczeństwu ekonomicznemu Amerykanów, jak bezpieczeństwu obronnemu Ameryki, co, wg. autorów pisma do prezydenta jest działaniem jego administracji wręcz „haniebnym”.
Autorzy, wprost podają, iż skala zaangażowania Stanów Zjednoczonych w konflikt na Ukrainie jest nieadekwatnie duża do skali problemu, co rodzi wiele problemów i generuje ogromne wydatki, które w 2022r. przekroczyły kwotę 113 mld dolarów, z czego tylko 27 mld przeznaczono na wsparcie gospodarcze. To powoduje, iż zadłużenie już przekroczyło kwotę 31,4 biliona dolarów amerykańskich i USA „ryzykuje pierwszą w historii niewypłacalność” [w oryginale: risking the first-ever default]. W kraju społeczeństwo cierpi przez rekordową inflację i paraliżujący dług publiczny.
W liście dostało się także sojusznikom NATO, jak i samej Ukrainie. Podkreślono, iż kwota pomocy sojuszników jest w porównaniu do „donacji” USA „blada”. Wytykają, iż wysiłek zbrojny władz Ukrainy ograniczony jest do wysyłania mundurów i środków ochrony osobistej. Poza tym USA nie są w stanie zabezpieczyć produkcję amunicji kal. 155 mm w ilościach zużywanych na froncie w ciągu jednego miesiąca. Dla wyprodukowania takiej ilości potrzebują 6 miesięcy. Kraj nie jest w stanie uzupełniać na bieżąco uzbrojenia wydanego Ukrainie. Liczba Jawelinów [amerykański ręczny pocisk przeciwpancerny] przekazanych Ukrainie, to 4 letnia produkcja. Istnieje obawa, iż w przypadku konfliktu w Indochinach, który zbliża się wielkimi krokami, wojska amerykańskie będzie „żałośnie nieprzygotowane”. Autorzy listu zwracają uwagę też na fakt, iż przekazywanie Ukrainie coraz to nowego uzbrojenia, jak czołgi M1 Abrams czy rakiet dalekiego zasięgu o małej średnicy (GLSDB) eskaluje niebezpiecznie w długotrwały konflikt. Rozważane są dostawy rakiet HIMARS o zdwojonym zasięgu. Rośnie ryzyko bezpośredniego starcia z Rosją. Rosyjska tolerancja dla prowadzenia wojny zastępczej z NATO może się w każdej chwili wyczerpać.
Pojawia się tez problem polityczny: pozycja strategiczna SZA jest gorsza niż w początku 2022r. Nastąpiło bezprecedensowe zbliżenie w relacjach rosyjsko-chińskich, praktycznie na wszystkich polach. Gospodarczych oraz, co podkreślają kongresmeni, na polu wojskowym. Wspólne, wielkie manewry lotnicze i morskie przeprowadzone w 2022r. obejmujące tysiące żołnierzy, dziesiątki okrętów wojennych, samoloty zdolne do przenoszenia broni jądrowej świadczy, iż kooperacja na tym polu weszła na nowy poziom. Wg. opracowanej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego 2022 to Chiny są jedynym konkurentem w walce ustanowienie nowego porządku świata i bycie potęgą gospodarczą, dyplomatyczną, wojskową oraz technologiczną. I to oznacza, iż najpoważniejszy przeciwnik USA, jakim jest Chińska Republika Ludowa, jest poważnie wzmocniona sojuszem z Rosją. Sojusz ten jest z każdą dostawą uzbrojenia na Ukrainę mocniejszy.
List podpisało 3 senatorów i 16 członków Izby Reprezentantów. Przedstawione stanowisko, poparte 11 przypisami źródłowym jest na pewno istotnym głosem w toczącej się dyskusji na temat zaangażowania USA w wojnie na Ukrainie.