Amerykańscy pracownicy oskarżają producenta chipów Apple, firmę TSMC, o antyamerykańską dyskryminację

cyberfeed.pl 1 tydzień temu


TSMC Umożliwią to rośliny z Arizony Jabłko chipy do starszych urządzeń mają być po raz pierwszy produkowane w USA, ale nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Najnowsza informacja jest taka, iż ​​grupa amerykańskich pracowników firmy złożyła pozew, oskarżając tajwańską firmę o „antyamerykańską dyskryminację”…

Krótkie podsumowanie dotychczasowej historii

Ogłoszenie TSMC o budowie fabryki produkującej chipy w Arizonie zostało okrzyknięte wielkim sukcesem amerykańskiej ustawy CHIPS Act, która miała uwolnić Stany Zjednoczone od zależności od Chin w zakresie dostaw zaawansowanych chipów i stworzyć miejsca pracy dla amerykańskich pracowników. Apple z dumą oznajmiło iż do niektórych swoich urządzeń będzie kupował chipy wyprodukowane w Ameryce.

Jednak połysk niedługo zaczął zanikać. Zakład będzie mógł produkować jedynie większe chipy procesowe, odpowiednie tylko dla starszych urządzeń Apple, i to już niedługo TSMC zażądało większych dotacji i mniej zasad.

Projekt jest opóźnione w harmonogramie i przekraczające budżetjuż z produkcją przesunięte na 2025 r., z 2024 r. Jest mowa o droższych chipach wyprodukowanych w USA niż te wyprodukowane na Tajwanie, co może oznaczać, iż Apple kupi ich mniej, niż pierwotnie oczekiwano.

Tworzenie miejsc pracy w USA po raz pierwszy zostało poddane w wątpliwość, gdy zdecydowało się na to TSMC zatrudnić około 500 tajwańskich pracowników aby przyspieszyć prace budowlane. Bitwa o to gwałtownie zrobiło się brzydkoprzy czym prawie połowa pracowników firmy to pracownicy sprowadzony z Tajwanu.

Najnowszy zarzut dotyczący antyamerykańskiej dyskryminacji

Teraz choćby jeden z dyrektorów HR firmy twierdzi, iż firma bezprawnie dyskryminuje tajwańskich pracowników – wynika z Forbesa raport.

Pozew został pierwotnie złożony w sierpniu przez Deborah Howington, obecną dyrektor ds. pozyskiwania talentów w TSMC, w północnym sądzie rejonowym Kalifornii. Jako członek zespołu kierowniczego HR w TSMC twierdziła, iż ​​była świadkiem kultury niezgodnych z prawem praktyk dyskryminacyjnych, które faworyzowały tajwańskich kandydatów i pracowników. W tym miesiącu pozew podpisało dwunastu byłych pracowników TSMC z podobnymi zarzutami.

Howington twierdził, iż TSMC specjalnie poszukiwało tajwańskich kandydatów na stanowiska w USA i potajemnie zaangażowało „azjatyckiego łowcy głów”, aby rekrutował te osoby […]

„Po zaakceptowaniu 6 miliardów dolarów amerykańskiego finansowania federalnego i podjęciu decyzji o konkurowaniu w USA, TSMC musi przestrzegać federalnych przepisów dotyczących dyskryminacji i jednakowo traktować wszystkie rasy, pochodzenie narodowe i obywateli” – prawnik grupy powoda Daniel Kotchen, który jest wspólnikiem w kancelarii prawnej Kotchen & Low, powiedział Forbesa.

Firma jest również oskarżana o organizowanie lokalnych spotkań w języku mandaryńskim, a nie angielskim, w celu celowego wykluczenia amerykańskich pracowników.

TSMC nie odpowiedziało jeszcze na pozew i odmówiło komentarza w tej sprawie, wydając zamiast tego ogólne oświadczenie na temat wyznawanych przez nią wartości.

TSMC mocno wierzy w wartość zróżnicowanej siły roboczej, dlatego zatrudniamy i awansujemy bez względu na płeć, religię, rasę, narodowość czy przynależność polityczną, ponieważ szanujemy różnice i wierzymy, iż równe możliwości zatrudnienia wzmacniają naszą konkurencyjność.

Zdjęcie autorstwa Conny’ego Schneidera NA Usuń rozpryski

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.



Source link

Idź do oryginalnego materiału