[analiza porp] zwolnienia grupowe a pomorski rynek pracy

porp.pl 2 tygodni temu
Pomimo mniej korzystnych wskaźników gospodarczych dla kraju odnotowanych w wielu obszarach, sytuacja na rynku pracy województwa pomorskiego jest przez cały czas stabilna i w 2024 r. kilka się różniła od tej z poprzedzającego roku. Stopa bezrobocia w Pomorskiem osiągnęła na koniec roku poziom 4,6% (bez zmian w stosunku do 2023 r.), w rejestrach bezrobotnych widniało niespełna 43 tys. osób a pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy ponad 94 tys. ofert pracy w całym roku (o 5% więcej niż w 2023 r.).


Mimo to, wielu pracodawców boryka się z trudnościami i spadkiem rentowności w prowadzeniu działalności w tym m.in. wysokimi kosztami, spadkiem liczby zleceń. Wówczas decydują się na redukcję zatrudnienia w firmie, jednocześnie podlegając procedurze zwolnień grupowych[1], jeżeli zatrudniają co najmniej 20 osób, przyczyna rozwiązania stosunku pracy leży wyłącznie po stronie pracodawcy, a zwolnienia w okresie 30 dni obejmują co najmniej:

- 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

- 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,

- 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników, niezależnie od tego, czy jest to wypowiedzenie umowy o pracę czy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron[1]. Wchodząc w procedurę zwolnień grupowych pracodawca ma obowiązek poinformować o tym fakcie związki zawodowe oraz powiatowy urząd pracy.
Idź do oryginalnego materiału