Anduril buduje wielki kompleks produkcji dronów

14 godzin temu

Anduril, jedna z największych amerykańskich firm kompleksu zbrojeniowego, zaczyna budowę wielkiego kompleksu przemysłowego w Ohio. Zakład ma zatrudniać 4000 osób łącznie z personelem pomocniczym i wytwarzać drony wojskowe.

Działający w Cosa Mesa w Kaliforni Anduril wybuduje kompleks produkcyjny Arsenal-1 w środkowym Ohio, jak tylko będą uzyskane zgody stanowe i lokalne. Zakład o powierzchni 4,65 mln metrów kw. będzie jednym z największych tego typu, zlokalizowany na powierzchni 500 akrów w bezpośredniej biskości portu lotniczego Rickenbacker w hrabstwie Pickway około 30 km na południowy wschód od miasta Columbus. Gubernator Ohio Mike DeWine stwierdził, iż jest to jak do tej pory największa stanowa inwestycja przemysłowa i zarazem „kontynuacja lotniczych tradycji Ohio”, którą rozpoczęli urodzeni w tym stanie bracia Wright, a która koncentrowała się wokół jednej największych baz lotniczych w rejonie, Wright-Patterson w Dayton. DeWine określił Ohio jako „stan lotnictwa i kosmonautyki” stwierdzając, iż jest „mózgiem Sił Powietrznych”.

Budowa ma przebiegać na tyle szybko, iż już w lipcu 2026 roku w fabryce ma się rozpocząć produkcja autonomicznych statków powietrznych i dronów bojowych. Jak stwierdził Christian Brose, dyrektor ds. strategii Anduril, produkcja ta w całości będzie przeznaczona dla Sił Zbrojnych USA.

Gubernator Ohio, wicegubernator Jon Husted i dyrektor generalny w stanie Jobs J.P. Nauseef na ceremonii ogłoszenia inwestycji zauważyli, iż kadry dla Andurila już są – Ohio ma sieć centrów szkolenia zawodowego, szkół wyższych technicznych i uniwersytetów przygotowanych do pracy w „zaawansowanych technologicznie centrach produkcji hi-tech”.

„Ohio dosłownie zbudowało strategię wokół tego rodzaju projektu, więc jesteśmy dla nich idealni” – powiedział Husted. Istotnie jest to kolejna inwestycja lotnicza w tym stanie, bowiem znajduje się tam także siedziba główna GE Aerospace i nowy zakład produkcyjny Joby Aviation w pobliżu Dayton. Ta ostatnia firma rozpoczyna właśnie produkcję niewielkich maszyn elektrycznych eVTOL, czyli pionowego startu i lądowania.

Anduril współpracuje z inną firmą branży zbrojeniowej o stosunkowo świeżym rodowodzie – Palantir – w tworzeniu wielkiego konsorcjum branży zbrojeniowej wspólnie ze SpaceX czy OpenAI, by rozbić oligopol głównych firm zbrojeniowych w USA, do którego należą takie firmy jak Boeing, RTX/Raytheon, GE czy Lockheed Martin. Nowe konsorcjum miałoby wyrwać oligopolowi część, jeżeli nie większość, kontraktów dla Pentagonu obliczanych na 850 mld dolarów.

Obecna inwestycja w Ohio jest reklamowana przez Anduril jako „integralna część odbudowywanego amerykańskiego arsenału” broni i platform wojskowych, zaś produkcja w niej ma być „hiperskalowana” poprzez zaawansowane technologie i oprogramowanie.

Inwestycje w takich lokalizacjach jak Ohio tworzą, jak nazywają to analitycy, „korytarz krzemowy” obejmujący takie inwestycje jak fabryka chipów Intela na wschód od Columbus wartości 20 mld dolarów, inwestycję Hondy i LG Energy Solution z Korei Południowej, które budują fabrykę baterii o wartości 3,5 mld dolarów oraz centrum pojazdów elektrycznych na USA należące do Hondy. Uniwersytet Stanowy Ohio tworzy też innowacyjne oprogramowanie o wartości 110 mln dolarów, które będzie współpracować z inwestorami.

Anduril po zlokalizowaniu Arsenal-1 w Ohio będzie ubiegał się o ulgę podatkową na tworzenie miejsc pracy z Ohio Department of Development oraz o 70 mln dolarów z All Ohio Future Fund. Fundusz ten ustanowiony przez gubernatora i stan ma pomóc inwestorom w przygotowaniu inwestycji. Zostanie też prawdopodobnie przyznana programowi budowy duża dotacja stanowa, ale jej wysokość jest na razie nieznana.

Idź do oryginalnego materiału