Apel ZPP: Potrzebna konkurencyjna procedura dla drugiej elektrowni jądrowej

4 tygodni temu
Fot. Adobe Stock

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), jako reprezentant interesów polskich firm i pracodawców, z uwagą śledzi proces transformacji energetycznej naszego kraju, w tym rozwój programu energetyki jądrowej. Jesteśmy przekonani, iż sprawna realizacja projektów jądrowych ma najważniejsze znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego, stabilności dostaw prądu oraz konkurencyjności polskiej gospodarki.

W kontekście przygotowań do budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej w Polsce, apelujemy do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o zagwarantowanie transparentnej, otwartej i konkurencyjnej procedury wyboru technologii, partnera strategicznego oraz wykonawcy inwestycji. Zaniechanie takiej procedury, zwłaszcza w przypadku tak kapitałochłonnego i strategicznego przedsięwzięcia, może skutkować:

  1. Nieoptymalnym wyborem technologii i wykonawcy, co przełoży się na wyższe koszty dla budżetu państwa oraz konsumentów energii.
  2. Ograniczeniem udziału polskich firm w realizacji projektu, co zmniejszy korzyści gospodarcze płynące z inwestycji.
  3. Utratą zaufania inwestorów i partnerów zagranicznych, jeżeli proces zostanie uznany za nietransparentny lub motywowany tylko politycznie.

Polska posiada realną szansę by, w oparciu o międzynarodowy transparentny dialog konkurencyjny i zaproszenie do składania ofert, wybrać optymalną technologię – zarówno pod względem bezpieczeństwa, kosztów inwestycyjnych, kosztów produkcji energii, jak i możliwości wykorzystania polskiego przemysłu.

W związku z powyższym, apelujemy do Prezesa Rady Ministrów oraz kluczowych w obszarze energetyki Ministrów o bezzwłoczne ogłoszenie otwartego, konkurencyjnego postępowania, które umożliwi:

  • porównanie dostępnych technologii jądrowych od różnych globalnych dostawców,
  • przeprowadzenie dialogu konkurencyjnego z oferentami,
  • pełne uwzględnienie aspektów gospodarczych, technologicznych i środowiskowych,
  • zapewnienie maksymalnego udziału polskich przedsiębiorstw w łańcuchu dostaw.

Postępowanie powinno zostać uruchomione możliwie gwałtownie ze względu na widoczny w Europie renesans energetyki jądrowej. Niektóre z będących już w trakcie, w co najmniej czterech europejskich krajach, procedur konkurencyjnych mogą zakończyć się wyborem dostawców choćby w 2026 r. Każdorazowo wiązać się to będzie z zajęciem części zdolności produkcyjnych i budowlanych (na rynku europejskim) tych dostawców technologii i wykonawców. Należy się więc obawiać, iż nieuruchomienie procedury do końca bieżącego roku i jej niezakończenie do połowy 2027 r. może spowodować brak możliwości realizacji budowy drugiej elektrowni jądrowej w założonym w aktualizacji PPEJ napiętym harmonogramie.

ZPP deklaruje gotowość do współpracy oraz wsparcia w procesie opracowywania i konsultowania kryteriów takiego postępowania, tak aby projekt był realizowany w sposób przejrzysty, racjonalny i w najlepiej pojętym interesie Polski.

Z wyrazami szacunku,

Cezary Kaźmierczak
Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Do wiadomości:

  1. Minister Przemysłu
  2. Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej
  3. Minister Klimatu i Środowiska
  4. Minister Aktywów Państwowych
  5. Przewodniczący Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów

źródło: ZPP

Idź do oryginalnego materiału