Warszawa, 18.11.2024 (ISBnews) – Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), Grupa Azoty i Mesko podpisały list intencyjny dotyczący zwiększenia możliwości produkcyjnych materiałów wybuchowych, podała ARP.
Spółki zamierzają współpracować w zakresie rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych materiałów wybuchowych wraz z bazą surowcową. Z uwagi na wzmożone zapotrzebowanie Sił Zbrojnych m.in. na amunicję wielkokalibrową konieczne jest uruchomienie produkcji nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych, wskazano.
Sygnatariusze są zgodni co do możliwości powstania fabryki nitrocelulozy i prochów wielobazowych w naszym kraju. Strony wyraziły wolę nawiązania współpracy poprzez utworzenie podmiotu, który będzie realizował projekt.
“Agencja Rozwoju Przemysłu wspiera działania na rzecz bezpieczeństwa państwa, zapewniając niezależność Polski w kluczowych obszarach. Jest to szczególnie istotne w obliczu współczesnych wyzwań. Wymiana wiedzy i doświadczenia sygnatariuszy listu może przełożyć się na wzmocnienie zdolności polskiego przemysłu w sferze produkcji materiałów wybuchowych” – powiedział prezes zarządu ARP Michał Dąbrowski, cytowany w komunikacie.
Sygnatariusze listu chcą wspólnie opracować harmonogram prac i dzielić się informacjami, zapowiedziano.
“Polska Grupa Zbrojeniowa, a zwłaszcza spółki z jej domeny amunicyjnej, są głównym dostarczycielem amunicji i środków bojowych dla Wojska Polskiego. Z uwagi na obecną sytuację geopolityczną to zapotrzebowanie znacząco wzrasta, dlatego podejmujemy działania, by zwiększać nasze zdolności produkcyjne. Jednym ze sposobów jest poszukiwanie partnerów spoza naszej grupy, którzy pomogą nam pozyskiwać niezbędne komponenty. Dlatego dziś podpisaliśmy list intencyjny z ARP i Grupą Azoty” – dodał członek zarządu PGZ Arkadiusz Bąk.
Prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz podkreślił, iż spółka ma potencjał w zakresie surowców i infrastruktury technologicznej, aby zaangażować się w produkcję materiałów wybuchowych.
“Już dziś współpracujemy z partnerami z tego obszaru. W obecnej sytuacji grupy chcemy wykorzystywać najciekawsze możliwości biznesowe, dzięki którym wzmocnimy przychody. kooperacja w zakresie wytwarzania nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych jest bardzo perspektywiczna dla naszych zakładów” – ocenił Leszkiewicz.
Strony są gotowe do zawarcia innych umów, określających szczegółowe zasady współpracy.
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to grupa kapitałowa skupiająca kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego. Jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań używanych przez Siły Zbrojne RP oraz formacje sojusznicze.
Mesko jest największym w Polsce producentem wyrobów w zakresie amunicji oraz rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.
ARP to spółka Skarbu Państwa (działająca w ramach Grupy PFR), która zajmuje się działaniami wspierającymi rozwój małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Spółka ma m.in. 20,54% akcji PGZ oraz 15,11% udziałów w Polskim Holdingu Obronnym.
(ISBnews)