ASM Research/Just Join IT: 66,5% Polaków wróciłoby do biur w zamian za podwyżkę o min. 20%

3 tygodni temu

Warszawa, 23.04.2024 (ISBnews) – Niemal co piąta osoba rozważyłaby zmianę pracy, gdyby w jej firmie zdecydowano się na w pełni stacjonarny model zatrudnienia, wynika z badań ASM Research i portali pracy rocketjobs.pl oraz justjoin.it. 66,5% badanych oczekiwałoby podwyżki wynagrodzenia o min. 20%, gdyby okazało się, iż muszą wrócić w pełni do biur. 30% ankietowanych byłoby z kolei gotowych zrezygnować z niektórych benefitów, a 21,5% z części wynagrodzenia dla zachowania obecnego trybu pracy.

Ze zrealizowanego w kwietniu 2024 r. badania na grupie ponad 800 pracowników biurowych wynika, iż najwięcej z nich, bo 46%, pracuje w trybie stacjonarnym, nieco ponad jedna trzecia hybrydowo, a ok. 19% w pełni zdalnie. Oczekiwany tryb pracy różni się przy tym znacznie od w tej chwili wykonywanego. W pełni stacjonarnie chce pracować tylko co piąta osoba, a najbardziej pożądana jest hybryda. To 51,2% odpowiedzi. Zdalną pracę preferuje 27% badanych, podano.

“W branży IT, która jak dotąd była pionierem pracy zdalnej, elastyczne formy zatrudnienia są bardziej popularne. Co trzeci badany pracuje w pełni zdalnie, a 42% hybrydowo. Tylko 7% chciałoby pracować stacjonarnie, a większość – 54,7% – preferuje hybrydę. Pracy w pełni zdalnej oczekuje niemal 40% ankietowanych przedstawicieli sektora IT” – czytamy w komunikacie.

Portal pracy rocketjobs.pl sprawdził także, jak pracownicy mogliby zareagować w momencie decyzji o przejściu na pracę z biura w pełnym wymiarze. Wśród ogółu pracowników biurowych cztery na dziesięć osób zaakceptowałoby wolę pracodawcy i dostosowałoby się do nowych realiów, a kolejne cztery udałyby się do przełożonego, by negocjować warunki pracy. Co jednak najbardziej istotne, dwie ostatnie osoby z dziesięciu rozpoczęłyby szukanie nowej pracy. W IT ten odsetek jest nieco większy i wynosi 23,7%, podkreślono.

Do zaakceptowania pracy w pełni z biura ankietowanych skłoniłaby podwyżka wynagrodzenia o 20% lub więcej (66,5% odpowiedzi), darmowa karta miejska lub samochód służbowy (48,2%), dodatkowe szkolenia, warsztaty i inne aktywności prowadzące do rozwoju osobistego (39,4%) czy darmowe lunche (35,3%).

W badaniu zapytano również, z czego pracownicy hybrydowi i zdalni mogliby zrezygnować, żeby utrzymać aktualny tryb pracy. 30% z nich wskazało, iż mogliby wyrzec się części benefitów, a 21,5% rozważyłoby choćby rezygnację z części wynagrodzenia. Co ciekawe, ankietowani z branży IT są mniej skłonni zrezygnować z benefitów niż ogół pracowników biurowych (26% w IT wobec 30% ogółem), podano także.

Jeśli chodzi o konkretne benefity, z których mogliby zrezygnować pracownicy biurowi, to co druga osoba mogłaby poświęcić kartę sportową oraz dofinansowanie np. do kursów językowych. Co trzecia byłaby skłonna zrezygnować z dodatkowego ubezpieczenia grupowego i firmowych integracji. 14,5% odpowiedziało, iż aby zachować pracę zdalną lub hybrydową, mogliby nie mieć premii lub prowizji.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału