Babciowe. Od kiedy wchodzi świadczenie? Zostało już tylko 15 dni

1 tydzień temu
Zdjęcie: Babciowe 2024: dla kogo to świadczenie? Fot. BogdanV / iStock


Nieco ponad dwa tygodnie, tyle dzieli rodziców dzieci w wieku do trzech lat czasu do wejścia nowego programu w życie. Jednym ze świadczeń jest oczywiście tzw. babciowe, czyli 1500 zł co miesiąc. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami - 1900 zł miesięcznie. Jednak to niejedyny rodzaj wsparcia, bo do dyspozycji są jeszcze dwa inne.
"Od 1 października ZUS będzie przyjmował wnioski dotyczące wszystkich trzech świadczeń, weryfikował warunki ustawowe i wypłacał pieniądze. Podobnie jak w przypadku innych programów ograniczamy formalności do minimum. Rodzic będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wyłącznie przez internet" - podkreślił w swoim komunikacie ZUS. Mowa oczywiście o programie „Aktywny rodzic" i trzech rodzajach świadczeń (tzw. babciowe, czyli "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu").


REKLAMA


Zobacz wideo Miłosz Motyka: Zwłaszcza na polskich wsiach instytucja babci jest fundamentem rodziny


1 października to ważna data dla wszystkich rodziców małych dzieci
"Babciowe" rusza zgodnie z planem 1 października 2024 roku. W ramach programu "Aktywny Rodzic", który zakłada trzy świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia, będzie można od przyszłego miesiąca złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy. Na to samo dziecko co miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno ze świadczeń. Za obsługę świadczenia odpowiedzialny jest ZUS, zatem wszystkie dokumenty powinny być tam kierowane.


W przypadku programu "Aktywny rodzic" ważne jest również to, iż wnioski o przyznanie pieniędzy z babciowego będzie można składać tylko elektronicznie, za pośrednictwem czterech kanałów: platforma PUE ZUS (eZUS), aplikacja mobilna mZUS, bankowość elektroniczna, portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pierwsze wypłaty środków planowane są na przełomie listopada i grudnia.


Nie ma kryterium dochodowego, ale liczy się praca na etacie
Świadczenia z programu "Aktywny rodzic" przysługuje w określonych przypadkach. Przede wszystkim mowa tu o mieszkańcach naszego kraju, którzy są rodzicami (albo opiekunami prawnymi) dziecka do 3 roku życia. Tu warto pamiętać, iż w przypadku wnioskowania o jedno ze świadczeń, nie jest brany pod uwagę dochód rodziny. Natomiast w przypadku świadczenia "aktywni rodzice w pracy" weryfikowany będzie fakt i wymiar aktywności zawodowej rodziców.
Idź do oryginalnego materiału