Best practice w budowaniu nadzoru właścicielskiego na przykładzie firmy Kross

2 lat temu

Podczas VIII Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych przedstawiciele firmy Kross w panelu „Best practice w budowaniu nadzoru właścicielskiego” opowiedzieli o własnych doświadczeniach i praktykach w budowaniu nadzoru właścicielskiego i profesjonalizacji w zakresie ładu korporacyjnego oraz rodzinnego.

Unikatowe spojrzenie z różnych perspektyw przedstawili Zbigniew Sosnowski – twórca i założyciel marki Kross, Kacper Sosnowski – wiceprezes rozwoju biznesu oraz Filip Wojciechowski – prezes zarządu i Piotr Nowjalis – przewodniczący rady nadzorczej.

Biznes to są ludzie. Relacje trzeba podtrzymywać. W sytuacjach kryzysowych przekonamy się, jak bez negatywnych emocji rozwiązywać trudne tematy ” – podkreśla właściciel Zbigniew Sosnowski.

Od 9 lat jestem w firmie rodzinnej na stałe. Od ponad roku moim przełożonym nie jest już tata – a osoba z zewnątrz. Praca z nowym prezesem jest dla mnie wzbogaceniem życia zawodowego, nowym doświadczeniem i wyzwaniem” – zaznaczył Kacper Sosnowski, wiceprezes i dyrektor rozwoju biznesu.

Firma Rodzinna Kross ma odpowiednią strukturę. Tak dużej firmy nie da się prowadzić jednoosobowo. W firmie działają managerowie zewnętrzni na różnych szczeblach. W Kross stawiamy na rozwój, na innowacyjność, dajemy przestrzeń na samodzielności i kreatywność” – wspomniał Filip Wojciechowski.

Dobra rada nadzorcza jest cierpliwa i wspiera zarząd. Potrzebny jest dialog, chęć stawiana pytań i słuchania oraz szukania odpowiedzi na zadane pytania, a także przestrzeń na ryzyko” – dodaje Piotr Nowjalis.

Cały panel dyskusyjny możesz obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/embed/i9LP2xpjbVA

Kross jest przykładem firmy, która świetnie poradziła sobie z takim ułożeniem struktur rodzinnych i firmowych, aby dążyć do profesjonalizacji zarządzania. Podczas panelu Filip Wojciechowski opowiadał o budowaniu kultury organizacyjnej otwartej na „nowe twarze” – to jeden z elementów, które są konieczne w dobrej i efektywnej współpracy właściciela i managera zewnętrznego. Co jeszcze jest ważne? O tym dowiedzą się managerowie, którzy wezmą udział w programie MBA prowadzonym przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu oraz Instytut Biznesu Rodzinnego „MBA dla zarządzających w firmach rodzinnych”. Więcej informacji oraz rejestracja tutaj: https://www.humanitas.edu.pl/master_of_business_administration. Program rusza jesienią 2022.

Idź do oryginalnego materiału