Bezpieczeństwo żywności i zapobieganie zanieczyszczeniom dzięki zgodnej z przepisami odzieży roboczej

wzp.org.pl 1 tydzień temu

Kluczowym celem odzieży roboczej w przemyśle spożywczym jest ochrona produktów i utrzymanie bezpieczeństwa żywności w procesie produkcji, minimalizując ryzyko skażenia. Projekt powinien uwzględniać wymagania higieniczne i branżowe, a jednocześnie być wygodny i odpowiedni do pracy pracowników. Przydatność obejmuje również zgodność z warunkami temperatury i wilgotności w miejscu pracy.

Czy wiesz?

Bakterie mogą przetrwać do 21 dni na powierzchniach pranych ubrań roboczych.

* Towarzystwo Mikrobiologii Stosowanej 2017″: Wpływ prania w niskiej temperaturze i detergentów na przeżywalność bakterii Escherichia coli i Staphylococcus aureus na tekstyliach stosowanych w mundurach służby zdrowia

W tym artykule znajdziesz konkretne porady dotyczące dobrego projektowania odzieży roboczej w zakładach produkujących żywność. Od zapięć bez metalu po strategiczne rozmieszczenie kieszeni , dowiedz się, jak tekstylia działają jako bariera przed zanieczyszczeniami, chroniąc zarówno produkty, jak i procesy. Przeczytaj więcej, aby dowiedzieć się, jak higieniczna odzież robocza zapewnia bezpieczeństwo żywności, zadowolenie pracowników, a co być może najważniejsze; zgodność z przepisami branżowymi.

Weź to pod uwagę przy wyborze odzieży roboczej do zakładów produkujących żywność

W zakładach produkujących żywność odzież robocza nie powinna mieć rozdarć, dziur ani przetarć. Ubrania nie powinny mieć guzików ani kieszeni powyżej pasa. W obszarach wysokiego ryzyka odzież nie powinna mieć zewnętrznych otworów, a wszystkie zapięcia powinny być metalowe. Dobrą praktyką jest ocena różnych poziomów ryzyka w zakładach i wybór odzieży roboczej o odpowiednich wzorach dla wszystkich poziomu. Wdrożenie systemów kontroli w celu zapewnienia, iż ​​w określonych obszarach produkcyjnych używane są wyłącznie wyznaczone ubrania.

Normy określające wymagania dotyczące projektowania odzieży roboczej i bezpieczeństwa żywności:

  • DIN 10524, norma opisująca wymagania higieniczne dla odzieży roboczej w obszarach narażonych na ryzyko zanieczyszczenia żywności.
  • BRCGS FOOD za zagwarantowanie standaryzacji jakości, bezpieczeństwa i kryteriów operacyjnych, co zapewnia ochronę konsumenta.
  • IFS FOOD zapewnia bezpieczeństwo żywności i optymalizację procesów.

Najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa żywności i higieny poprzez projektowanie odzieży roboczej

Tkaniny i materiały

Rozważ dokładnie materiały. Odzież robocza w zakładach produkujących żywność powinna być:

  • Trwałe i odporne na zużycie, choćby po wielu cyklach prania
  • Białe lub jasne, dzięki czemu łatwiej stwierdzić, czy ubranie jest brudne.
  • Tkanina/dzianina poliestrowo-bawełniana o określonej gramaturze na jednostkę powierzchni od 150 g/m² do 400 g/m².

Długość fartuchów i kurtek

  • Fartuchy i kurtki muszą być noszone zapięte i wystarczająco długie , aby zakrywały kieszenie boczne spodni.

Kieszenie

  • Całkowicie zrezygnuj ze wszystkich kieszeni w przypadku odzieży roboczej o wyjątkowo wysokim poziomie ryzyka higienicznego (RC3)
  • Ubrania mogą mieć wewnętrzne, zamykane kieszenie poniżej pasa przy średnim poziomie ryzyka higienicznego (RC2).
  • Odzież robocza może mieć kieszenie zamykane na klapkę o niskim poziomie ryzyka higienicznego (RC1), zapobiegające wypadaniu przedmiotów

Projekt

  • Unikaj elementów i części odzieży roboczej, które stwarzają ryzyko kontaktu z materiałem obcym , takich jak guziki. Projekt powinien mieć funkcjonalne detale zapewniające wygodę.

Loga

  • Wszystkie loga powinny być trwale przymocowane do odzieży. Muszą być wystarczająco wysokiej jakości, aby przetrwały cały cykl życia odzieży roboczej.

Rękawy

  • Zdecydowanie zalecane są ubrania z długimi rękawami . Odzież robocza na wszystkich poziomach ryzyka powinna mieć długie rękawy, aby chronić żywność przed bezpośrednim kontaktem ze skórą pracowników. Szerokość rękawów powinna być regulowana.

Profesjonalna odzież robocza, maty i czyściwa – dostarczone prosto do Twojej firmy.

Zamów bezpłatną konsultację już dziś! Wypełnij formularz poniżej lub zadzwoń: 22 614-24-05

Idź do oryginalnego materiału