Bezrobocie w Polsce na poziomie 5,3 proc. Są dane za marzec

news.5v.pl 1 tydzień temu

Stopa bezrobocia w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. wobec 5,4 proc. miesiąc wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 822,2 tys. wobec 845,3 tys. osób miesiąc wcześniej.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wcześniej szacował, iż stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc.

Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazywał, iż w marcu stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Wzrost zapotrzebowania na pracowników sezonowych?

Eksperci szacują, iż jeżeli chodzi o stopę bezrobocia rejestrowanego, rok 2024 będzie zbliżony do poprzedniego – poinformował w komentarzu analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Sergiej Druchyn. Instytut twierdzi, iż w najbliższych miesiącach wystąpi zapotrzebowanie na pracowników sezonowych.

W oparciu o dane GUS, Druchyn skomentował, iż stopa bezrobocia spadła, a popyt na pracę pozostaje umiarkowany, natomiast liczba ofert ustabilizowała się na niższym poziomie. Z informacji wynikających z urzędów pracy, stopa bezrobocia w marcu spadła do 5,3 proc., co oznacza, iż jako bezrobotnych zarejestrowanych jest 822 tys. osób. Wynika z tego spadek o 24,7 tys. względem 2023 roku.

Ekspert dodał, iż Polska jest drugim (po Malcie) krajem z najniższym bezrobociem w UE. Liczba osób długotrwale bezrobotnych jest malejąca, a w marcu bieżącego roku odnotowano spadek o 5,7 proc. względem poprzedniego.

W przypadku ofert zatrudnienia, GUS podał, iż miejsc pracy w marcu powstało 88 tys., co stanowi spadek o 9,1 proc. w skali roku. Analityk dodał, iż zapotrzebowanie na nowych pracowników dalej jest niskie.

Liczba nowych ofert w urzędach pracy utrzymuje się od 1,5 roku na zbliżonym poziomie, pomijając wahania związane z pracami sezonowymi

— skomentował Druchyn.

Dodał jednocześnie, iż proces zatrudnienia będzie opóźniony względem poprawy aktywności gospodarczej, ale stopa bezrobocia pozostanie na zbliżonym poziomie do końca 2024 roku.

aja/PAP

Idź do oryginalnego materiału