Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko – życie, posługa, męczeństwo i pamięć. Sesja popularnonaukowa w Rzeszowie

solidarnosc.rzeszow.org.pl 4 dni temu

7 listopada 2024 r. w ramach obchodów 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszko w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie odbyła się sesja popularnonaukowa „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko – życie, posługa, męczeństwo i pamięć”.

Prowadzącym był ks. dr hab. Sławomir Zych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W tematykę sesji wprowadził zebranych dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Z ramienia NSZZ Solidarność głos zabrała Bogumiła Stec-Świderska, wskazując zaangażowanie Błogosławionego w życie ludzi pracy:

Ten skromny Kapłan – decyzją władz kościelnych – posłany do robotników w 1980 r. , wspierał to środowisko i zaangażował się w powstanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Podczas strajku w Hucie „Warszawa” przybył do protestujących robotników i odprawiał dla nich Msze Święte, zorganizował pielgrzymkę na Jasną Górę. Rok później pielgrzymowali już razem robotnicy z całej Polski, w tym roku była to już 42 Pielgrzymka Ludzi Pracy. Między robotnikami a kapelanem wywiązała się niezwykła więź i przyjaźń, przynosząc owoce w postaci licznych nawróceń, spowiedzi, przyjęcia chrztu, czy zawierania związków małżeńskich.
Do końca swoich dni towarzyszył robotnikom w procesach politycznych, wspierał ich duchowo i materialnie, organizując pomoc charytatywną. Czasami sam oddawał potrzebującym ostatnie pieniądze, czy własną odzież. Zabierając głos w obronie internowanych, więzionych i prześladowanych, stał się celem szykan, prowokacji i ataków ze strony władz PRL i służby bezpieczeństwa.
Był z nami w chwilach euforii i smutku, rodzącej się nadziei i grudniowej nocy zwątpienia, w czasie okrutnych tortur, a w sposób szczególny w męczeńskiej śmierci. Jego pogrzeb, stał się manifestem Polaków, ich miłości i wierności Bogu i Ojczyźnie.

Prelegentami konferencji byli:

  • ks. Józef Brzostowski – dziennikarz TVP Rzeszów z referatem „Ks. Jerzy Popiełuszko jako wzór dla kleryków” i prezentacją filmu „Żołnierski chleb kleryków”
  • ks. dr hab. Piotr Steczkowski – Kanclerz Kurii Rzeszowskiej z referatem „Kontekst prawny i kanoniczny działalności ks. Jerzego Popiełuszki”
  • dr Marcin Gołębiewicz – prokurator Instytutu Pamieci Narodowej z refertatem „Prowokacja na ul. Chłodnej”
  • dr Michał Chajda z Uniwersytetu Rzeszowskiego z referetaem o zapomnianych ofiarach procesu toruńskiego Małgorzacie Targowskiej – Grabowskiej i Anieli Piesiecz.
  • dr hab. Mariusz Krzysztofiński – główny specjalista Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie z referatem „Abp Ignacy Tokarczuk i błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko” i prezentacją nagrań wypowiedzi kardynała Józefa Glempa, ówczesnego prymasa Polski i abp. Ignacego Tokarczuka, metropolity przemyskiego.
  • referat „Nauczanie społeczne ks. Jerzego Popiełuszki” autorstwa dra Grzegorza Szczeciny z Polskiego Radia odczytał prowadzący sesję.

Na zakończenie głos zabrał biskup rzeszowski dr Jan Wątroba, który podziękował Instytutowi Teologiczno-Pastoralnemu w Rzeszowie, Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Regionowi Rzeszowskiemu NSZZ „Solidarność” za zorganizowanie wydarzenia. Szczególne słowa podziękowania za udział w spotkaniu skierował do młodzieży, przedstawicieli Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kamieniu Krzywej Wsi.

Idź do oryginalnego materiału