Bon senioralny. Wiadomo od kiedy i ile wyniesie. Haczyk? Oczywiście. Będą zerkać na dowód

2 dni temu
Zdjęcie: Komu należy się bon senioralny? Fot. istockphoto.com / PIKSEL


Bon senioralny ma być wsparciem finansowym dla seniorów, które będą mogli przeznaczyć na opłacenie opieki w konkretnych obszarach dotyczących funkcjonowania w dniu codziennym. Kto może się o niego starać i jakie warunki musi spełnić?
O bon senioralny mogą starać się seniorzy, a wniosek złożyć pracujący członek rodziny, który nie może zapewnić im należytej opieki w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego. W obu przypadkach zainteresowani muszą spełnić konkretne kryteria, by załapać się na wsparcie. Ile wyniesie?
REKLAMA


Zobacz wideo Od 65 lat tworzą szczęśliwy związek. Pani Basia i pan Andrzej opowiedzieli nam o ich uczuciu. "Mówili, iż nie pasujemy do siebie"


Komu należy się bon senioralny? Te osoby mogą liczyć na wsparcie
Bon senioralny może zostać przyznany dla osób powyżej 75. roku życia, które nie mogą liczyć na pomoc bliskich, gdyż ci pozostali aktywni zawodowo. Dodatkowo jest u niej możliwe zidentyfikowanie określonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego. Usługi, które mogą być świadczone w ramach tychże potrzeb obejmują cztery obszary:


podstawowe zaspokojenie codziennych potrzeb życiowych lub
pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych, lub
zapewnienie kontaktów z otoczeniem, lub
podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną.


Tak więc z bonu będą mogli skorzystać seniorzy w wieku 75 lat i więcej, którzy nie mają możliwości, by samodzielnie bądź z pomocą bliskich zrealizować powyższe potrzeby. Wsparcie będzie realizowane w miejscu zamieszkania seniora. Co istotne, nie przysługuje na usługi medyczne.


Kiedy bon dla seniora? Będzie trzeba jeszcze trochę poczekać
O bon senioralny dla seniora może starać się jego zstępny. Wedle Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego jest to osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny i uzyskuje dochody z pracy, a jej zarobki nie są niższe niż minimalne wynagrodzenie, a przy tym wyższe od:


dwukrotności minimalnego wynagrodzenia w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
trzykrotności minimalnego wynagrodzenia w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.


W przypadku gdy w gospodarstwie domowym zamieszkuje inna osoba dorosła, która nie pracuje i może zapewnić seniorowi należytą opiekę, pomoc nie przysługuje. By otrzymać bon senioralny zstępny powinien złożyć wniosek do gminy. Do dokumentów należy dołączyć zgodę seniora, a po jego złożeniu należy liczyć się z możliwością przeprowadzenia weryfikacji. Kiedy bon wejdzie w życie? Wszystko wskazuje na to, iż od 1 stycznia 2026 roku.


Kiedy bon dla seniora? Kiedy bon dla seniora? Fot. unsplash.com / Danie Franco
Ile wyniesie bon senioralny? Ponad 2 tysiące złotych
Bon senioralny może wynieść tyle, ile połowa minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku. Oznacza to, iż w maksymalnej wysokości nie przekroczy 2150 złotych brutto. Wsparcie naliczane będzie co miesiąc, a niewykorzystane nie przechodzi na kolejny. Z pomocą bonu możesz skorzystać ze wsparcia w ramach usług opiekuńczych przez określoną liczbę godzin. Wedle projektu gmina może zrealizować go samodzielnie, lub zlecić to innym podmiotom. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału