Bronił granicy między prawdą, a kłamstwem

solidarnosc.rzeszow.org.pl 2 miesięcy temu

19 października 2024 r. w parafii pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, której proboszczem jest ks. Robert Mokrzycki – diecezjalny duszpasterz ludzi pracy, odbyły się uroczystości odpustowe i diecezjalne obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci Patrona NSZZ Solidarność.
Mszy św. odpustowej przewodniczył ordynariusz rzeszowski biskup Jan Wątroba, a w koncelebrze wzięło udział 31 kapłanów oraz biskup senior Kazimierz Górny.
Uroczystości rozpoczęły się na placu przed kościołem, gdzie bp Jan Wątroba pobłogosławił wizerunek błogosławionego Jerzego Popiełuszki umieszczony na elewacji świątyni i tablicę o treści:

Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy.

W hołdzie błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce, wytrwałemu i nieustraszonemu świadkowi Chrystusa, męczennikowi prawdy i wolności, obrońcy sprawiedliwości i solidarności. W czterdziestą rocznicę śmierci. Rzeszów, 19 października 2024 r.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba, w której podkreślił, iż błogosławiony jest postacią ponadczasową i wyjątkowym patronem na dzisiaj. Wskazał, iż na szczególną uwagę zasługuje walka ks. Jerzego o wolność, pokora, miłość do Boga i bliźniego oraz umiejętność nieprzytłaczania swoją osobą i budowania relacji, pogłębiania więzi z innymi ludźmi, którzy znajdowali u niego pomoc. Zawsze był otwarty na słabszych, można było na niego liczyć, chętnie podtrzymywał innych na duchu i przychodził z pomocą. Walczył o prawdę i wolność, mimo, iż żył w czasach niewoli, terroru i prześladowania, dawał przykład życia w wewnętrznej wolności. Przez całe swoje życie bronił granicy między prawdą, a kłamstwem. Często mówił o wartości prawdy i miernocie kłamstwa.
Ordynariusz podkreślił, iż bł. Popiełuszko uczy nas otwierania się na innych i jest świadkiem tego, iż są wartości niezmienne, a choćby takie, dla których warto umrzeć. Ten męczennik może być wzorem relacji pomiędzy osobami duchownymi i świeckimi. Był człowiekiem zgody i pojednania stąd może być wzorem na dzisiaj w budowaniu mostów między ludźmi. Jego życie i posługiwanie, a także męczeńska śmierć uczy, iż prawda wypływająca z Ewangelii jest ponadczasowa i warto ją poznawać i nią kierować się w życiu – zaznaczył bp Wątroba.

Po zakończeniu Eucharystii w świątyni odbył się koncert pod tytułem „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Wydarzenie to było nie tylko muzycznym, ale także duchowym przeżyciem, dzięki artystom (Agnieszka Bielanik-Witomska – śpiew, Krzysztof Świtała – trąbka, Mateusz Jania – klarnet oraz Klaudiusz Jania – instrumenty klawiszowe), którzy wykonali patriotyczne pieśni, w tym utwory Jacka Kaczmarskiego, Jana Pietrzaka i Przemysława Gintrowskiego. Koncert wzbogacił także monolog przypominający życie i przesłanie ks. Jerzego Popiełuszki.

W obchodach 40 rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki oprócz parafian udział wzięli członkowie NSZZ Solidarność z Prezydium Zarządu Regionu na czele oraz sztandary organizacji zakładowych Solidarności.

Bp Wątroba podziękował Duszpasterzowi Ludzi Pracy, proboszczowi parafii ks. Robertowi Mokrzyckiemu za trud wznoszenia tej pięknej świątyni. W tych dniach mija 10 lat od jej erygowania i podjęcia starań o budowę nowego kościoła. Z tej okazji został też wydany album ukazujący historię parafii, który można nabyć jako cegiełkę.

Idź do oryginalnego materiału