Budowa ekonomicznych kompleksów basenów odkrytych

1 rok temu

Koncepcja budowy ekonomicznych publicznych basenów letnich to kompleksowe przedsięwzięcie, które jest próbą odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na nowoczesne, sprawdzone i efektywne ekonomicznie rozwiązania tworzące przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców gmin i zapewniające bezpieczne korzystanie z rekreacji wodnej.

Odpowiedź na potrzeby społeczne i zmiany klimatu

Samorządy stają przed coraz trudniejszym wyzwaniem, jakim jest minimalizowanie wpływu zmian klimatu na zdrowie publiczne. Adaptacja i stosowanie środków przystosowawczych nie będzie w pełni efektywne jeżeli nie wprowadzimy działań na rzecz łagodzenia zmian klimatu
w celu ochrony zdrowia publicznego. Inwestowanie w podniesienie atrakcyjności obiektów infrastruktury rekreacyjnej i sportowej, w tym basenów, wpływa pozytywnie na wyrabianie dobrych nawyków zdrowotnych, zwiększenie aktywności fizycznej mieszkańców a także utrzymanie lepszej kondycji.

Koncepcja modułowych kompleksów letnich

Koncepcja ekonomicznych kompleksów basenowych z infrastrukturą towarzyszącą jest oparta na modułach programowych tj.: baseny, wodne place zabaw, splash parki, zjeżdżalnie, sauny oraz inne. Dzięki temu każda gmina może dowolnie skonfigurować swój kompleks, dobierając moduły odzwierciedlające aktualne trendy rynkowe i racjonalnie wykorzystując budżet inwestycji.

Zrównoważony rozwój

Budowa basenów letnich generuje korzyści o charakterze społecznym i ekonomicznym, przy jednoczesnym zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań ograniczających negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Zapewnienie powszechnej dostępności do obiektu całej społeczności lokalnej sprzyja także poprawie stanu zdrowia mieszkańców.

Poprzez program nauki i doskonalenia pływania dla dzieci i młodzieży, w okresie letnim kształtowane są adekwatne postawy społeczne wśród uczestników oraz przeciwdziałanie utonięciom. Dzięki dostosowaniu obiektu do potrzeb seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami, kompleks będzie pełnił także funkcję miejsca integracji i aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem. Aktywizacja wskazanych grup odbiorców wpłynie na poprawę stanu zdrowia mieszkańców, a w dłuższej perspektywie ograniczy wydatki na leczenie i rehabilitację. Rozszerzenie oferty rekreacyjnej sprzyja integracji mieszkańców, a także przyczynia się do poprawy jakości ich życia. Inwestycje tego typu wpływają także na poprawę konkurencyjności gminy.

Rekreacja w basenie jest jedną z najbardziej kompleksowych form ruchu, polecaną dla wszystkich, bez względu na wiek. Podczas pływania i innych form rekreacji wodnej pracują wszystkie mięśnie, kręgosłup, a stawy są odciążone. Aktywność w wodzie przyspiesza także regenerację po wysiłku i doskonale rozciąga, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, wspomaga układ oddechowy, zwiększając pojemność płuc, zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca, cukrzycy, poprawia elastyczność stawów i ich ruchomość.

ROSA pool
ul. Kijowska 7/10
03-743 Warszawa
e-mail: o.wesolowska@rosapool
www.rosapool.pl

Idź do oryginalnego materiału