Chiny chcą współpracy Marynarek Wojennych „wobec zagrożeń i wyzwań”

1 tydzień temu

Na sympozjum Zachodniego Pacyfiku gen. Zhang Youxia, wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej Chin ostrzegł przed „izolacjami i blokadami morskimi” twierdząc, iż „są szkodliwe dla światowej ekonomiki” i zaapelował o „współpracę na morzach i oceanach” Marynarek Wojennych „wobec zagrożeń i wyzwań”.

Przemawiając podczas Sympozjum Marynarki Wojennej Zachodniego Pacyfiku w chińskim mieście portowym Qingdao, Zhang Youxia ostrzegł, iż wprowadzanie „izolacji morskiej i blokad” spowoduje „podział świata i długotrwałe zawirowania oraz problemy w gospodarce, których wszyscy chcą uniknąć”.

Jak stwierdził, globalne zarządzanie oceanami i morzami „powoduje wiele problemów, które wymagają od nas zjednoczenia” i zaapelował o współpracę Marynarek Wojennych „nawet krajów, które nie są sobie przyjazne” wobec „wyzwań i zagrożeń”, aby „chronić bezpieczeństwo i swobodę żeglugi”. Jako najważniejsze z nich określił „międzynarodowy terroryzm i piractwo”, nie wymieniając jednak ani konkretnych akwenów, ani państw, które miałyby w takiej współpracy uczestniczyć.

Jak zwracają uwagę francuscy analitycy, apel ten pojawił się w kontekście rosnących napięć na Morzu Południowochińskim, gdzie Chiny są uwikłane w spory terytorialne z Filipinami i innymi krajami sąsiadującymi, a także chińsko-amerykańską rywalizację o wpływy w wyspiarskich państwach Pacyfiku.

Określane mianem „regionalnego” Sympozjum Marynarki Wojennej Zachodniego Pacyfiku jest w rzeczywistości jednym z najważniejszych azjatyckich forów wymiany poglądów i nieformalnym spotkaniem przedstawicieli Marynarek Wojennych oraz resortów obrony narodowej z 30 krajów. Stały udział w nim biorą przedstawiciele rządów oraz wysocy oficerowie MW Chin, Australii, Francji, Indii, Japonii, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Odbywa się co dwa lata i jest poświęcone bezpieczeństwu na morzach i oceanach zwłaszcza w strefie Zachodniego Pacyfiku. Poprzednia edycja odbyła się w Jokohamie w Japonii w listopadzie 2022 r., zaś Chiny ostatni raz były gospodarzem spotkania w 2014 roku. Tematem obecnego sympozjum odbywającego się pod hasłem „Morza dla wspólnej przyszłości” jest kooperacja w zakresie bezpieczeństwa morskiego i sposoby unikania kolizji na morzach.

Jak stwierdzili analitycy zapytywani przez agencję Kyodo, przemówienie Zhang Youxii „jest zaskakujące, ale nie ma tu przypadku”, bowiem Centralna Komisja Wojskowa jest w tej chwili głównym organem zarządzającym i kierującym siłami zbrojnymi Chin i także „filarem transmisji działań z KC KPCh do armii”, co oznacza, iż przemówienie generała zostało skonsultowane w Komitecie Centralnym. Jest więc jednoznaczne, iż Chiny starają się o „spadek napięcia zwłaszcza na morzach”, bowiem ich gospodarka już mocno odczuwa problemy spowodowane zablokowaniem szlaku przez Morze Czerwone i Cieśninę Bab-el-Mandeb. Apel Chin oznacza też, iż prawdopodobnie nie będą one politycznie wspierały Iranu wspomagającego ataki milicji Houti na Morzu Czerwonym.

Idź do oryginalnego materiału