Co czytać, żeby zrozumieć ekonomię? 10 książek, dzięki którym lepiej zrozumiesz gospodarkę

3 miesięcy temu

Co czytać, żeby zrozumieć ekonomię? 10 książek, dzięki którym lepiej zrozumiesz gospodarkę

Autor: Karolina Gemza



Wraz z uczelnianymi Klubami Austriackiej Szkoły Ekonomii, zebraliśmy spis najlepszych książek do nauki podstaw rzetelnej ekonomii – od studentów, dla studentów (i nie tylko!)


Żeby dobrze rozpocząć nowy rok akademicki, we współpracy z KASE, siecią uczelnianych klubów dbających o wykształcenie przyszłych ekonomistów, przygotowaliśmy wykaz lektur, które pomogą lepiej zrozumieć, jak działa gospodarka – studentom, ale i wszystkim, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Zbiór został uszeregowany od najbardziej przystępnych do najtrudniejszych pozycji.

CO CZYTAĆ, ŻEBY ZROZUMIEĆ EKONOMIĘ? WYBÓR KASE

  1. „Co widać i czego nie widać” – F. Bastiat

Liczba stron: 57

Esej zasługujący na polecenie ze względu na niesamowicie trafne ujęcie istoty oraz celu ekonomii przez Bastiata. Pozycja bardzo ważna w dobie polityk stawiających sobie za cel zatrudnienie dla samego zatrudnienia, produkcję dla samej produkcji oraz konsumpcję dla samej tylko konsumpcji. W krótkim eseju, Bastiat uczy prawidłowych podstaw myślenia ekonomicznego, takich jak skupienie się na zaspokajaniu potrzeb konsumenta, myślenie o długoterminowych konsekwencjach oraz efektach niezwiązanych bezpośrednio z ingerencją w rynek. Pozycja idealna na początek.

Zamów książkę na stronie wydawnictwa Freedom Publishing>>

Zamów e-book na stronie wydawnictwa Prohibita>>

  1. “Ekonomia w jednej lekcji” – H. Hazlitt

Liczba stron: 224

Gorący zwolennik i duchowy uczeń Bastiata, Hazlitt, odświeża jego myśl i tłumaczy istotę ekonomii na wielu przykładach bliższych realiom współczesnej gospodarki. Książka po wyłożeniu tytułowej „lekcji”, przedstawia jej aplikacje w różnych nieoczywistych segmentach gospodarki.

Zamów książkę na stronie Instytutu Misesa>>

Zamów e-book na stronie Instytutu Misesa>>

  1. “Ekonomia dla normalnych ludzi” – Gene Callahan

Liczba stron: 357

Callahan napisał książkę, która może być traktowana jako jedna z najlepszych wprowadzeń do myśli ekonomicznej – z wielką łatwością przeprowadza czytelnika przez teorię ceny, wartości, cyklu koniunkturalnych i każdy inny istotny element ekonomii. Zarówno myśl, jak i formuła Autora są wzorowane na niestarzejącym się dziele M. Rothbarda „Ekonomia wolnego rynku”.

Zamów książkę na stronie wydawnictwa Freedom Publishing>>

  1. “15 wielkich austriackiej szkoły ekonomii” – Randal G. Holcombe

Liczba stron: 350

Książka złożona z aż 15 starannie wyselekcjonowanych tekstów o 15 postaciach, które wniosły największy wpływ w rozwój austriackiej myśli ekonomicznej. Znajdziemy tu zarówno postaci wybitne choć słabo znane polskiemu czytelnikowi, np. Bohm-Bawerka z jego teorią kapitału czy Franka Fettera i jego nietuzinkowe podejście do kryzysów, jak i nieco lepiej znanych ekonomistów, takich jak Cantillon czy Hayek. Mimo, iż tematyka książki może się wydawać ciężka, lektura nie przytłacza, za to daje mnóstwo informacji kontekstowych, ważnych dla zrozumienia osiągnięć i wkładu ASE.

Zamów książkę lub e-book na stronie wydawnictwa Freedom Publishing>>

  1. “Zasady Ekonomii” – Carl Menger

Liczba stron: 340

Książka warta polecenia choćby świeżym adeptom ekonomii ze względu na to, iż Menger napisał ją z wielkim polotem. Mając zaledwie 30 lat doprowadził do istnej rewolucji w historii myśli ekonomicznej, kształtując zupełnie nowe teorię wartości, wymiany, ceny, imputacji, pieniądza i wiele więcej. Mimo archaicznego miejscami języka, Menger bardzo dba o logiczność całego wywodu i o jego popularyzatorski charakter.

Zamów książkę na stronie wydawnictwa Freedom Publishing>>

KSIĄŻKI, KTÓRE POMOGĄ ZROZUMIEĆ GOSPODARKĘ. WYBÓR FWG

  1. “Ekonomia i polityka” – Ludwig von Mises
    Liczba stron: 138

Zbiór wykładów, które Mises wygłosił na Uniwersytecie Buenos Aires wśród studentów, którzy pierwszy raz zetknęli się z ekonomią i istotą wolnego rynku. Podczas wykładów bez skrępowania opowiadał o kapitalizmie, socjalizmie, interwencjonizmie, komunizmie, faszyzmie, polityce gospodarczej i zagrożeniach dyktatury. Książka jest napisana znacznie przystępniej niż większość prac Misesa, gdyż z założenia jej zawartość była kierowana do audytorium złożonego z całkowitych amatorów, co sprawia, iż jest idealną pozycją na początek.

Zamów książkę na stronie wydawnictwa Freedom Publishing>>

  1. “Planowany chaos” – Ludwig von Mises
    Liczba stron: 108

Krótka, ale bardzo treściwa książka. Mises w prosty i jasny sposób opowiada o tym, jak zrodził się pomysł socjalizmu, jakie są jego konsekwencje i dlaczego tak trudno go wykorzenić. Planowany chaos jest książką wydaną po raz pierwszy w roku 1947, jednak jej przekaz przez cały czas pozostaje wartościowy i aktualny.

Zamów książkę na stronie wydawnictwa Freedom Publishing>>

  1. “Burżuazyjna godność” – Deirdre McCloskey

Liczba stron: 676

Świetnie opowiedziana historia narodzin kapitalizmu i olbrzymiego rozwoju gospodarczego, którego doświadczyliśmy w ciągu ostatnich 200 lat. McCloskey omawia wszystkie konkurencyjne teorie i rozprawia się z mitami, jakoby za kapitalizmem stały odizolowane technologia, religia, geny, czy podboje. Pokazuje, iż najważniejszym czynnikiem, który stoi za naszym dobrobytem, jest zmiana retoryki w stosunku do osób zajmujących się produkcją i handlem i nadanie im godności. Przejście od ethosu wojownika do ethosu kupca jest świetnie udokumentowane w tej książce, która obfituje w mnogość faktów z zakresu historii gospodarczej.

Zamów książkę na stronie Instytutu Misesa>>

  1. “Ludzkie działanie” – Ludwig von Mises
    Liczba stron: 790

Jeśli miałoby się przeczytać jedną książkę ekonomiczną w życiu, to powinna to być właśnie ta. Jest to potężny traktat, konstruujący naukę ekonomii od samych podstaw dzięki prakseologii, czyli formalnej nauki o ludzkim działaniu. Pierwsze trzy rozdziały metodologiczne mogą być wymagające w lekturze, ale doskonale wyjaśniają czego powinniśmy wymagać od dobrej teorii i jak taką zbudować. Dalsza część książki to budowanie tej teorii element po elemencie, klocek po klocku. jeżeli chcecie zrozumieć naturę nauk społecznych, ich odmienność wobec nauk przyrodniczych i chcecie nauczyć się myśleć jak ekonomiści, to “Ludzkie działanie” stanowi lekturę obowiązkową.

Zamów książkę na stronie Instytutu Misesa>>

Zamów e-book na stronie Instytutu Misesa>>

  1. “Ekonomia wolnego rynku” – Murray Rothbard
    Liczba stron: 834

Książka, która powstała jako uwspółcześnienie, uzupełnienie i rozjaśnienie “Ludzkiego działania” Misesa. Rothbard różni się od niego w wielu miejscach, ale sam duch pracy, mającej stanowić całościowe wyjaśnienie teorii ekonomii w jednym, grubym traktacie, pozostał ten sam. jeżeli Mises się wam nie spodoba, sięgnijcie po Rothbarda. Można też czytać te dwie książki równolegle, jeżeli zależy wam na szczególnie dogłębnym zrozumieniu ekonomii od strony naukowej.

Zamów książkę na stronie Instytutu Misesa>>

Zamów e-book na stronie Instytutu Misesa>>

To już wszystkie propozycje FWG i KASE. Chcesz dodać coś od siebie? Podziel się z nami w komentarzu na Facebooku lub Twitterze!

CZYM SĄ KASE I DLACZEGO WARTO DO NICH DOŁĄCZYĆ?

Studenckie Kluby Austriackiej Szkoły Ekonomii (KASE) działają już na kilkunastu uczelniach w całej Polsce – i przez cały czas się rozwijają. Żeby pomóc studentom w zdobywaniu wiedzy ekonomicznej i poszerzaniu kompetencji, KASE zrzeszają studentów zainteresowanych rozwojem w dziedzinie ekonomii i organizują regularne spotkania, na których najciekawsze zagadnienia ekonomiczne są omawiane wraz z zaproszonymi ekspertami. Uczestnictwo w KASE to szansa nie tylko na zdobycie kluczowej wiedzy, ale i na budowanie fundamentalnej w zawodzie sieci kontaktów, doświadczenia w kontaktach z mediami, fundraisingu czy wystąpieniach publicznych. To szczególnie ważne, bo jakość edukacji ekonomicznej na polskich uczelniach pozostawia wiele do życzenia.

Kończąc ekonomię na uniwersytecie znamy zbiór różnych teorii, które się wzajemnie wykluczają i sami niekoniecznie wiemy, czego się tak naprawdę nauczyliśmy – ocenia Błażej Szkudlarek, koordynator Students For Liberty Polska oraz KASE – Dlatego my zapewniamy odpowiednie narzędzia, żeby w dziedzinie ekonomii odnieść sukces. Byli członkowie KASE często zajmują stanowiska kierownicze jako ekonomiści i analitycy w trzecim sektorze, bądź sami zakładają i prowadzą swoje fundacje. Wielu z nich zajmuje wysokie stanowiska w sektorze prywatnym – dodaje Błażej.

Dołącz do elity przyszłych ekonomistów i poszerzaj swoją wiedzę>>



ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI

          • IV Wielki Finał Tour de Konstytucja. FWG partnerem trasy>>
          • Biznes to najlepsze narzędzie antywojenne. Phil Knight, twórca Nike, o roli przedsiębiorczości [#LekturyFWG]>>
          • „Superobfitość; Marian L. Tupy i Gale L. Pooley [Lektury FWG]>>
Idź do oryginalnego materiału