Otrzymałem wezwanie z ZUS na komisję! Co robić?
Zadaniem kontrolerów ZUS jest weryfikacja stanu zdrowia pracownika na zwolnieniu i sprawdzenie, czy czas, na jaki wydano zwolnienie, faktycznie odpowiada danej chorobie.
Co ważne, na kontrolę może być wezwany każdy przebywający na zwolnieniu, choćby jeżeli ma status osoby częściowo niezdolnej do wykonywania obowiązków zawodowych.
Kontrole są przeprowadzane coraz częściej, ponieważ pacjenci nierzadko nie przestrzegają zasad, które obowiązują ich na zwolnieniu.Reklama
W samym 2023 roku ZUS przeprowadził kontrolę w 337 tysiącach przypadków. W wyniku tego działania zarządzono cofnięcie świadczeń w kwocie przyprawiającej o zawrót głowy — ponad 129 milionów złotych!
jeżeli otrzymamy zawiadomienie o kontroli, nie ma od razu potrzeby panikować. Kontrole przeprowadzane są regularnie i na losowej próbie pacjentów. Nie oznacza to od razu, iż popełniliśmy przewinienie i nasze świadczenie zostanie cofnięte. Pod warunkiem jednak, iż faktycznie nie mamy nic do ukrycia.
Jeśli w krótkim czasie jest to nasze kolejne zwolnienie lekarskie lub wyjątkowo długo przebywamy na takim zwolnieniu, ZUS z większym prawdopodobieństwem zainteresuje się naszym przypadkiem.
Jak wygląda kontrola ZUS?
Osobą decydującą, czy dane zwolnienie zostało wystawione poprawnie, jest lekarz orzecznik. To on podejmuje decyzję, czy świadczenie będzie przez cały czas wypłacane i przez jaki czas.
Lekarz może podjąć tę decyzję bez odwiedzania pacjenta, a jedynie poprzez zapoznanie się z jego dokumentacją medyczną. jeżeli nie będzie pewny dalszego postępowania, może zwołać komisję lekarską, która wspólnie oceni kondycję pacjenta i otrzymane przez niego zwolnienie.
Sama kontrola może się odbywać w domu pracownika przebywającego na zwolnieniu albo w konkretnej placówce medycznej.
Każdemu przysługuje możliwość odwołania się od decyzji lekarza orzecznika. Natomiast takie odwołanie zawsze skutkuje powołaniem komisji lekarskiej, oceniającej kondycję zdrowotną pacjenta, jak również jego szansę powrotu do pracy i dalszego wykonywania obowiązków.
Czy mogę stracić zasiłek?
o ile lekarz lub komisja stwierdzi nieprawidłowości w kwestii wystawionego zaświadczenia, świadczenie przestaje być wypłacane. Warto wiedzieć, iż w niektórych przypadkach ZUS może również nakazać zwrócenie kwoty, jaka została pobrana w czasie zwolnienia przez pacjenta.
W sytuacjach, w których mają miejsce duże nadużycia, skutkiem takiej komisji może być również rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem i to natychmiastowo (w trybie dyscyplinarnym).
Badanie przez komisję lekarską — jak się przygotować?
W czasie komisji lekarz lub grono lekarskie zapoznaje się z dokumentacją medyczną pacjenta, w niektórych przypadkach również go bada. Niekiedy konieczne jest kilkukrotne stawienie się na komisji.
Warto przygotować się na pytania komisji, które na pewno będą dotyczyły ogólnego samopoczucia, przebytego urazu czy otrzymanych obrażeń. Z pewnością pojawiają się także pytania dotyczące tego, czy występuje poprawa, czy pogorszenie. O wszystkim warto opowiadać, choćby jeżeli dolegliwości bólowe są niewielkie.
Komisja może także próbować dowiedzieć się więcej o życiu prywatnym pacjenta. Dotyczy to tego, jak spędza czas wolny, czy uprawia sporty, czy w ostatnim czasie wyjeżdżał. Dodatkowo w czasie komisji rozmawia się także o poniesionych przez pacjenta wydatkach związanych z samym leczeniem, ale także rehabilitacją.
Podsumowując, nie ma zwykle powodów do obaw, jeżeli nasze zwolnienie lekarskie zostało wystawione poprawnie i faktycznie nasz stan zdrowia uniemożliwia pracę. Z lekarzami zawsze należy rozmawiać szczerze i udzielać wyczerpujących odpowiedzi na zadawane w czasie komisji pytania.
KO