Zwolnienie lekarskie to czas wolnego od pracy, gdy pracownik powinien odpoczywać i starać się wrócić do zdrowia. Casami jednak nie do końca wiemy, co możemy, a czego nie powinniśmy robić na L4. Lepiej to wiedzieć, żeby uniknąć ewentualnych kłopotów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"
Czym jest zwolnienie L4? Czego nie można robić na zwolnieniu lekarskim?
Temat zasiłku na L4 reguluje art. 17 ustawy zasiłkowej, który wskazuje, iż "ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia". Nie ma więc wątpliwości, iż na zwolnieniu lekarskim nie możemy pracować. Zwolnienie lekarskie z adnotacją 2 oznacza, iż osoba "może chodzić".
Jak zauważył "Dziennik Gazeta Prawna", sądy pod pojęciem wykorzystywania L4 sprzecznie z jego przeznaczeniem rozumieją realizację czynności zbędnych, utrudniających leczenie lub odwlekających w czasie powrót do zdrowia. Chodzi na przykład o nadużywanie alkoholu, udział w imprezie, grę na automatach, zakupy w galerii, ciężką pracę w ogrodzie lub na gospodarce.
Co można robić na L4? Można iść na zakupy i spacer?
"Polskie sądy nie widzą niczego w złego w wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego, które nie wymaga leżenia w łóżku, na zwykłe czynności życia codziennego" - przekazano w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Osoba chora na zwolnieniu L4 może wykonywać zwykłe codzienne czynności w mieszkaniu. Może także wyjść na pocztę, na zabieg, do lekarza lub na krótki spacer i po zakupy do sklepu.
Zdaniem sądu na zwolnieniu lekarskim dopuszczalny jest także udział w rozmowie o pracę, wyprawa w tropiki, wspieranie rozwodzących się znajomych oraz sporty ekstremalne. Sądy pozwalają też na sporadyczną, incydentalną, wymuszoną okolicznościami aktywność zawodową.
Zwolnienie lekarskie. ZUS dużo bardziej restrykcyjny
W kwestii aktywności na zwolnieniu L4 sądy mają dużo bardziej liberalne podejście niż ZUS. Takie czynności jak zakupy, spacer czy wyjście na pocztę ZUS może uznać za nadużycie. W sprawach pracy zarobkowej ZUS jest też dużo bardziej restrykcyjny, ponieważ każde nieuzasadnione wykonywanie pracy uznaje za przyczynę odebrania zasiłku pracownikowi.
Jak wskazuje Radio ZET, od stycznia 2025 roku ZUS zyskał dodatkowe uprawnienia kontroli wydawanych zwolnień lekarskich. Teraz kontrolerzy mogą przeprowadzać niezapowiedziane wizyty w miejscu zamieszkania pracownika na zwolnieniu lekarskim. Rok temu wstrzymano wypłaty zasiłków chorobowych w wysokości około 640 tysięcy złotych.