Co oznaczają kody na L4? Te dane widzi pracodawca. Dowie się więcej, niż ci się wydaje

2 godzin temu
Zdjęcie: Co oznaczają kody na L4? Kiedy pracodawca go zobaczy, pozna powód twojej nieobecności. Dowie się więcej, niż ci się wydaje, Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl; Fot. Joanna Dzikowska / Agencja


Zwolnienie lekarskie zawiera kilka kluczowych informacji, ale czy wszystkie dane są dostępne dla pracodawcy? Okazuje się, iż nie do końca. Oto co zobaczy szef, kiedy sprawdzi twoje L4.
Kiedyś L4 trzeba było osobiście dostarczyć do zakładu pracy. Dziś gdy pracodawca otrzymuje zwolnienie od pracownika, dostaje je w formie elektronicznej, czyli e-ZLA. Co dokładnie może wyczytać z tego dokumentu?


REKLAMA


Zobacz wideo Zwolnienie na dziecko - ile dni w roku przysługuje rodzicom?


Co pracodawca widzi na zwolnieniu lekarskim? Przyczyna nieobecności nie zawsze jest dokładnie określona
Szef widzi przede wszystkim imię i nazwisko, PESEL oraz adres, pod którym pracownik ma przebywać w trakcie choroby. Na zwolnieniu są także informacje określone cyfrą: 1 - kiedy chory powinien leżeć i przebywać w domu oraz 2 - kiedy chory może chodzić i może załatwiać sprawy zaspokajające podstawowe potrzeby życiowe. Pracodawca widzi także okres, na jaki zwolnienie zostało wystawione oraz kod literowy.


Co sprawdza ZUS na zwolnieniu lekarskim? Co sprawdza ZUS na zwolnieniu lekarskim? Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl


Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, wyróżnia się pięć kodów literowych.


Kod A - niezdolność do pracy, która powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni i spowodowana jest chorobą, która była przyczyną poprzedniej niezdolności do pracy.
Kod B - oznacza ciążę.
Kod C - niezdolność do pracy powodowana nadużyciem alkoholu.
Kod D - niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą.
Kod E - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną chorobą zakaźną z długim okresem wylęgania.


Pracownicy mogą jednak złożyć wniosek, by w przypadku kodu B i D, kody choroby nie były widoczne.


Czy pracodawca wie, na co choruje pracownik? Nie do końca
Warto podkreślić, iż pracodawca nie ma dostępu do numeru statystycznego choroby, a więc widzi tylko kod oraz cyfrę. Wyłączając kody B, C i D, szef nie ma informacji na temat tego, na co dokładnie pracownik choruje. Jest to podyktowane ochroną prywatności pacjenta. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału