Niemal 9 na 10 Ukraińców dobrze ocenia sytuację zawodową w Polsce, ale ich sentyment do Polaków słabnie – w tej chwili 64,25% ma pozytywną opinię, a osiedlić się w naszym kraju planuje co siódma osoba, wynika z badania Personnel Service. przez cały czas jednak Polska pozostaje kluczowym krajem zatrudnienia dla obywateli Ukrainy.
Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, iż Polska niezmiennie pozostaje atrakcyjnym miejscem zatrudnienia dla Ukraińców – 88% z nich dobrze lub bardzo dobrze ocenia sytuację na rynku pracy. Stabilność gospodarcza, niski poziom bezrobocia oraz bliskość kulturowa i językowa sprawiają, iż Polska wciąż jest jednym z głównych kierunków migracji zarobkowej w UE dla Ukraińców. Mimo to stopniowo maleje poziom pozytywnego nastawienia naszych wschodnich sąsiadów do Polski i Polaków – dziś wynosi 64,25%, co oznacza spadek o 6 pkt proc. w porównaniu do wcześniejszej edycji badania. przez cały czas można zaobserwować, iż kobiety znacznie częściej niż mężczyźni postrzegają Polskę pozytywnie (69,1% vs. 56,3%), co może wynikać z szerokiego wsparcia, jakie otrzymały po wybuchu wojny. Rośnie też grupa Ukraińców, którzy mają neutralne nastawienie – w tej chwili to 32,75%, czyli o 6 pkt proc. więcej niż rok temu.
„Od początku wojny Polska stała się dla Ukraińców nie tylko miejscem pracy, ale także schronieniem. Szczególnie kobiety i dzieci mogły liczyć na ogromne wsparcie, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach badania, bo Ukrainki częściej niż mężczyźni postrzegają Polskę pozytywnie. Jednak po dwóch latach widać stopniowe zmiany w relacjach między Polakami i Ukraińcami. Początkowa fala solidarności ustępuje miejsca codziennym wyzwaniom – zarówno w sferze społecznej, jak i gospodarczej” – powiedział założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.
Choć Polska pozostaje atrakcyjnym krajem do pracy, niewielu Ukraińców myśli o osiedleniu się tu na stałe. Zaledwie 14% rozważa taką możliwość, co potwierdza, iż dla większości Ukraińców Polska jest raczej miejscem tymczasowego zatrudnienia niż długoterminowej relokacji, podkreślono.
Nastroje Polaków wobec ukraińskich pracowników ulegają zmianie. Większość społeczeństwa (48%) ma wobec nich neutralne nastawienie – jak wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy”. Jednak wyraźnie maleje odsetek osób o pozytywnym stosunku, ponieważ w tej chwili wynosi 23%, co oznacza spadek o 12 pkt proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednocześnie 24% Polaków deklaruje negatywne lub zdecydowanie negatywne podejście, a to wzrost o 6 pkt proc.
Wśród głównych przyczyn zmiany nastawienia można wymienić obawy o rynek pracy i wynagrodzenia. Choć tylko 18% Polaków boi się utraty pracy na rzecz Ukraińców, to już 41% uważa, iż ich obecność spowalnia wzrost płac. Z kolei 32% nie dostrzega takiego efektu, a 28% nie ma wyrobionej opinii na ten temat.
Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Computer-Assister Web Interview). Pracodawcy: próba wynosząca N=329 firm (ok. 100 firm małych zatrudniających do 10 pracowników, ok. 100 firm średnich zatrudniających10-49 pracowników oraz ok. 100 firm dużych zatrudniających 50-249 pracowników). Badanie realizowane w dniach 20-28 stycznia 2025 roku.
Źródło: ISBnews